Oldalak

Adománybolt

2010. december 13., hétfő

Töltött tekercs

1 kg liszt, 1/2 l tej, 6 evőkanál cukor, 250 g (vaj vagy margarin) vagy 175 g kókuszolaj + 75 g tej,
1 csomagélesztő, 2 tojás, 1 citrom reszelt héja, 1 csomag vaníliás cukor.
Töltelék: Csokis mascarponés: 1/2 fél doboz mascarpone, cukor, kakaópor
Túrós: 1 cs túró 1 tojás, cukor, reszelt citromhéj.
Mogyorós: 100 g darált mogyoró, cukor, pici tej és/vagy meggybefőtt leve vagy kevés meggy lekvár.
Mákos: 100 g darált mák, cukor, pici tej és/vagy meggybefőtt leve vagy kevés meggy lekvár.
Forró tejben kell felolvasztjuk a cukrot és a kókuszolajat (margarint). Ha kihűlt, beletesszük az élesztőt, ezután dolgozzuk bele a tojásokat, a citromhéjat, a vaníliás cukrot, kelni hagyjuk. Utána átgyúrjuk, és téglalap alakúra nyújtjuk. A tejből kicsit kevesebbet szoktam a cukorral, és a zsiradékkal megmelegíteni, és óvatosan adagolom nehogy túl lágy legyen a tészta. Ha kevés a tej bele, melegítek még hozzá egy keveset.
Amíg a tészta kell elkészítem a töltelékeket.
A kinyújtott tésztát egyenletesen megkenjük a töltelékkel, majd feltekerjük. 180 fokon addig sütjük amíg szép színt nem kap.
Ha a tésztába nem teszünk vaníliás cukrot, citromhéjat és minimális cukorral készítjük akkor sós töltelékkel is készíthetjük.
Pizzás töltelék: 3-4 kanál paradicsompüré, kevés ketchup, 1 gerezd fokhagyma kinyomva, bazsalikom, kakukkfű, szurokfű, reszelt sajt.

2010. november 30., kedd

A kókusz olajat már használom egy ideje, de csak főzéshez, pörköltek alá, ahol nem lehet annyira érezni az ízét. Nemrégen találkoztam egy hölggyel aki nagyon jó tanácsot adott nekem amikor azt mondta hogy használjam úgy a kókuszolajat a sütéshez mintha zsír lenne vagyis :
70% kókuszolaj és 30 % víz vagy tej ( kókusztej vagy bármi más)
Kipróbáltam és működik, ez az első recept amit megcsináltam, nagyon finom lett. Gyerekeim nem érezték hogy másképp készült volna. Felfalták az egészet pillanatok alatt.
Azóta több süteményt is csináltam így és mind nagyon finom lett. Pl. Inteligens krémest, túrós és lekváros kalácsot, muffint.

A kókuszolaj
A kókusz húsából préselt nyersolajat tisztítják, szűrik, szagtalanítják . Az
így készült kókuszolaj, tiszta, illatmentes. Nagyon jól használható sütéshez,
főzéshez és a magyar konyha íz-világát sem befolyásolja. A Magyar
Cukorbetegek Szövetségének állítása szerint cukorbetegek is fogyaszthatják,
mivel inzulin jelenléte nélkül is képes táplálni a sejteket, így a perifériákat is
ellátja energiával. Ez rendkívül fontos a cukorbetegség okozta végtagelvesztés
elkerülése miatt. A kókuszolaj nem terheli a májat és nem kapcsolódik a
szervezetben már meglévő zsírsejtekhez, tehát nem hizlal.

Kókuszos muffin

Hozzávalók: 3 tojás, 28 dkg liszt, 14 dkg cukor, kókuszreszelék, csoki darabkák,
1 cs sütőpor, 10 dkg kókuszolaj + 3 cl tej ( 13 dkg Rama helyett), 2 dl tej ( mind a kettő leehet kókusztej is ) 1 púpozott evőkanál kakaó pici rum és reszelt narancshéj és meggy / lecsepegtetve.
Külön keverem össze a szilárd és a folyékony alkotórészeket, azután keverem össze az egészet. Nem kell robotgép, csak egyszerűen kanállal. Ezután beleteszem a kókusz, a csokit, a kakaót, a reszelt narancshéjat, és a rumot és jól összekeverem. A muffin sütőbe belerakom a mingon papírokat, így nem kell kivajazni és lisztezni a tepsit. Ezekbe a papírokba kanalazom bele a tésztát, és a meggyet már csak ekkor teszem bele. Sütés 180 C fokon 20 perc.

2010. november 24., szerda

Medvehagyma krémleves

Hozzávalók: 3-4 krumpli, kevés tejszín, só, vegeta, medvehagyma ízlés szerint.
a krumplit kevés vízben a vegetával puhára főzzük. Belekeverjük a medvehagymát (én az olajos sós változatot tettem bele. de lehet fagyasztottat is) botmixerrel krémesre keverjük és belekeverünk egy kevés tejszínt. Kicsit összeforraljuk, sűríteni nem kell, mert a krumplitól jó sűrű lesz. Pirított kenyérkockával vagy levesgyönggyel tálaljuk.

Kókusztejes rizs

A rizs vízben puhára főzzük. Ízlés szerint keverünk bele cukrot, vagy más édesítő szert. Belekeverjük a kókuszkrémet annyit hogy kellemesen tejes kókuszos ízt kapjunk. Ugyanúgy fogyasztjuk mint a tejberizst. Gyerekek nagyon szeretik és nagyon egészséges.

2010. november 14., vasárnap

Ezt a receptet akkor találtam ki amikor gyorsan szerettem volna valami desszertet készíteni, de nem volt itthon elég tejszínhab, de volt mascarpone.
Nálunk Danin kívül mindenki nagyon szereti a gesztenyepürét.
Nem árultam el miből készült ez a desszert és kíváncsi voltam mit szólnak hozzá a többiek. Mindenkinek nagyon ízlett, és kevesebbet lehet enni belőle, mert laktatóbb mint a csak tejszínhabos változat.

Gesztenye mascarponéval

Hozzávalók:
2 cs mirelit gesztenye massza, 1 doboz mascarpone krém, tejszínhab, cukor
Díszítésnek: meggy, csoki reszelék tortadara
A gesztenyét felengedés után krumplinyomon átnyomjuk. A mascarponét ízlés szerint cukorral kikeverjük. Egy magas pohárba beletesszünk a cukros mascarponéból, majd erre jön a gesztenye, és addig folytatjuk amíg a pohár tele lesz. A tejszínt felverjük egy kevés cukorral és a tetejére tesszük majd tetszés szerint díszítjük.

2010. október 20., szerda

Fekete erdő desszert másképp

Hozzávalók: 6 tojás, 4 ek víz, 10 ek cukor, 10 ek liszt, pici szódabikarbóna kakaópor
cukrozott meggy, 2 cs vaníliás pudingpor, 1 cs csokis pudingpor, 1.5 l tej, 6 ek cukor
Tejszínhab
6 tojássárgáját kikeverjük a cukorral és vízzel.Belekeverjük a lisztet, a kakaót és a pici szódabikarbónát. A fehérje habot keményre verjük. Óvatosan a kakaós masszához keverjük. Szilikonos tepsiben készre sütjük. Nekem 2 tepsi lett belőle.
Közben elkészítjük a pudingokat, a csomagoláson leírtak szerint.
A kész piskótát kockákra vágjuk és egy nagy tálba tesszük. Megszórjuk meggyel, ráöntjük a pudingok felét, felváltva a csokisat és a vaníliásat. Újra piskóta, meggy, puding. Lehet belecsurgatni egy kis meggylekvárt is.
Ha kész hűtőbe tesszük egy pár órára. Tejszínhabbal tálaljuk.
Nagyon finom, hétvégén csináltam, gyorsan elfogyott. a pudingok arányát lehet változtatni, nekem most így volt itthon hozzá porom. Lehet 2 csoki 1 vanília is. úgy is finom lehet.

2010. október 2., szombat

Házi kifli

Hozzávalók:
68 dkg liszt
2,5-3 dkg élesztő
1,5 dkg só
2 dkg kristálycukor
2 dkg olvasztott vaj
4,5 dl langyos tej
Szezámmag/nagy szemű só/reszelt sajt
1. 1,5 dl tejbe beleszórjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt és felfuttatjuk. Közben kimérjük a lisztet, a sót, az olvasztott vajat és összekeverjük őket a maradék 3 dl tejjel. Ha kész, hozzáadjuk az élesztős tejet és addig dagasztjuk, amíg a tészta el nem válik a táltól. Jó meleg helyen kelesztjük egy órát.
2. A sütőt 200 fokra előmelegítjük.
3. Ha megkelt a tészta, 3 részre szedjük és minden egyes gombócból kb. 15x40 cm nagyságú téglalapot nyújtunk, amit cikk-cakkosan háromszögekre vágunk. 7-8 darab háromszög jön ki egy gombócból. A háromszögeket szélesebbik végénél feltekerjük, vízzel lekenjük és a tetejére sót, szezámmagot vagy reszelt sajtot szórunk.
4. 15-20 perc alatt sülnek meg a kiflik.
Néhánynak a közepébe tettem egy kis reszelt sajtot, és gyerekeim kívánságára baracklekvárt. Nagyon jó lett így is.
Természetesen elsőre 1 adagot csináltam, de második alkalommal már dupla adagból sütöttem, mert nem volt elég az egy adag kifli.
Forrás: Tóthné Pánya Marianna: Házi sütemények

Almás-habos süti

Hozzávalók egy 0,5 kg rétesliszt, 25 dkg sütővaj, 15 dkg porcukor, 5 tojás, 1 csomag sütőpor, 1 kg alma, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag ( kb. 20g) fahéjas cukor, fél citrom.
Mérje ki a réteslisztet, tegye egy tálba, szórja hozzá a sütőport és keverje el a liszttel. Most tegye hozzá a szoba hőmérsékletű sütővajat, a tojások sárgáját, keverje el az alapanyagokat majd gyúrja össze a tésztát. A készre gyúrt tésztából vegye el kb. az 1/3 - át és tegye a hűtőszekrénybe.
15 dkg porcukrot szórja a tojásfehérjékhez és egy konyhai robotgép segítségével keverje mindaddig míg a porcukor elolvad és a hab simává, selymessé, fényessé nem válik. További felhasználásig tegye hideg helyre.
Melegítse elő a sütőt alsó/felső sütési üzemmódban 175ºC fokra! A kétharmad rész tésztát nyomkodja bele a tepsi aljába úgy, hogy megközelítőleg mindenhol egyforma vastag legyen.
Az almás tölteléknek csak most álljon neki amikor a tészta már a tepsiben van. Alaposan mossa meg az almákat, hámozza meg és egy reszelő durvább részével reszelje le. Hogy az almák barnulását lassítsa, megöntözheti egy fél citrom levével. Az almareszelékhez szórja hozzá a fahéjas cukrot és jól keverje össze. A fahéjas almatöltelékkel borítsa be a tészta felszínét, majd a porcukros habot simítsa az almatöltelék tetejére. Most a félretett tésztát egy durva reszelő segítségével, egyenletesen elosztva reszelje rá az eligazított hab tetejére. Előmelegített sütőben, alsó/felső üzemmódban 175ºC fokon 35 - 40 perc alatt süsse készre.
Gitta receptje

2010. szeptember 24., péntek

Vegeta

Minden zöldségből egyenlő arányban veszünk 20-20 dkg-t.
Sárgarépa, fehérrépa, vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, zeller, paradicsom, karalábé,
Tetszés szerint tehetünk még bele karfiolt, paprikát.
Fűszerek: petrezselyem csombor(borsikafű), lestyán, kakukkfű, tárkony.
25 dkg só
Az összes hozzávalót apróra vágjuk és besózzuk, 1 órát állni hagyjuk.összeturmixoljuk és megszárítjuk, ha van aszalógépünk akkor egyszerű dolgunk van ha nincs akkor sütőben sütőpapíron szárítjuk kb 12 óra alatt szárad meg. 60-70 fokon. H a kész kávédarálóval porrá őröljük. Fagyasztani is lehet.
Nyáron ezért kaptam egy aszalógépet, mert látták hogy kínlódom a a szárítással, a géppel tényleg sokkal egyszerűbb.
Ez a recept valahogy a nyárról elmaradt, de remélem újra lesz nyár és zöldségek!

2010. szeptember 8., szerda

Lúdláb torta mogyoróval

Hozzávalók: 6 tojás, 15 dkg cukor, 12 dkg liszt, 5 dkg darált mogyoró, kakaópor, 1 vaníliás cukor, 1 cs sütőpor.
A sárgájákat kikeverjük a cukrokkal beletesszük a lisztet, a mogyorót, a sütőport és a kakaót, majd a felvert fehérje habot. Csak alul kivajazott és lisztezett tortaformában kb. 40 percig (25 percig ne nyissuk ki a sütő ajtaját), de tűpróbáig sütjük. Ha megsült, hagyjuk nyitva sütő ajtót résnyire 10 percig, és addig ne vegyük ki a tortát.
Kettévágjuk, először meggylekvárral kenjük meg, és utána a krémmel.
Krém: 0.5 l tejszínt felforralunk, és bele olvasztunk 100 g étcsokoládét. (cukrot is lehet bele tenni ha valaki édesebben szereti)
Lehűtjük, még a hűtőbe is betéve. Így jobban felverődik a hab és sűrű krémes állaga lesz.
Amikor már jó hideg felverjük, és megkenjük vele a piskóta lapokat. Magozott meggyet teszünk rá, és beborítjuk a másik lappal azt is megkenjük és meggyel díszíthetjük

2010. augusztus 20., péntek

Gyors túrótorta

5 tojás, 0.5 kg túró, 30 dkg cukor, 50 dkg liszt, 1 vaníliás cukor, 1 sütőpor, 1 citrom reszelt héja, kevés tej.
A cukrot a túróval kikeverjük, és egyesével hozzáadjuk a tojásokat. Belekeverjük a lisztet és a sütőport majd a tejet folyamatosan adagolva hogy egy lágy tésztát kapjunk. Belereszeljük a citromhéját, majd előmelegített sütőben, tortaformában sütjük.

2010. augusztus 8., vasárnap

Bounty kicsit másképp

Hozzávalók:
3 db tojás
6 ek liszt
6 ek cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag sütőpor
3 ek víz
3 ek olaj
2 ek kakaó
A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, hozzáadjuk a vízet a vanílíáscukit, a
sütőport a lisztet és olajat. Belekeverjük a felvert tojáshabot. előmelegített
sütőben sütjük.

A kókuszos töltelékhez:
* 4 tojásfehérje
* 20 dkg porcukor
* 20 dkg kókuszreszelék
A tojásfehérjét habbá verjük és belekeverjük a kókuszt és a cukrot, majd a
már majdnem megsült süti tetejére simítjuk. Addig sütjük míg egy kis színt
kap a hab.

A sárga krémhez
* 4 tojássárgája
* 3 evőkanál liszt
* 3 dl tej
* 3 kanál mascarpone
* 3 ek porcukor
A sárgájákat összekeverjük a liszttel és a cukorral beleöntjük a tejet és
habverővel kevergetve addig főzzük amíg besűrűsödik. Ha langyosra hűlt, belekeverjük a mascarponét. a kókuszos réteg tetejére simítjuk. Hűtőbe tesszük néhány órára.

2010. július 31., szombat

VKF XXXVI.

THAI CSIRKE
Hozzávalók: 3 csirkemell, 20-30 dkg mogyoró, 1 kínai kel, 1 pritamin paprika, 1 cs. szójacsíra, 3 fej hagyma, 1 fej fokhagyma, chili, 1 doboz konzerv ananász, 1 ek ketchup, 1 ek étkezési keményítő
Pác: szójaszósz 1 ek erős paprikakrém.
A felkockázott csirkemellet 1 napra bepácoljuk. A bepácolt csirkemelleket a mosott mogyoróval együtt olajban megsütjük. A wokban nagy lángon megdinszteljük a negyedekre vágott hagymát, hozzáadjuk a felkockázott paprikát, a laskára vágott kínai kelt és meglocsoljuk szójaszósszal, megszórjuk chilivel. Hozzáadjuk a csirkemelleket és az ananászkockákat, az egészet összeforraljuk, elkeverjük az ananász levét a ketchuppal erős paprikakrémmel és a keményítővel, ezzel öntjük fel a ragut végül, beforraljuk. Hosszú szemű főtt rizzsel tálaljuk.

2010. július 23., péntek

Lúdláb másképp

Sütünk egy sima csokis piskótát.
Hozzávalók: 5 tojás, 5 ek víz, 10 ek cukor, 10 ek liszt kakaópor.
A sárgájákat kikeverjük a cukorral és a vízzel, beletesszük a lisztet és a kakaót, majd a felvert fehérje habot. Tűpróbáig sütjük( lehet tortaformában is, de én sima tepsiben sütöttem). Kettévágjuk, először meggylekvárral kenjük meg, és utána a krémmel.
Krém: 0.5 l tejszínt felforralunk, és bele olvasztunk 100 g étcsokoládét. (cukrot is lehet bele tenni ha vaki édesebben szereti)
Lehűtjük, még a hűtőbe is betéve. Így jobban felverődik a hab és sűrű krémes állaga lesz.
Amikor már jó hideg felverjük, és megkenjük vele a piskóta lapokat. Magozott meggyet teszünk rá, és beborítjuk a másik lappal azt is megkenjük és meggyel díszíthetjük.

2010. július 3., szombat

Pina colada krém desszert

Hozzávalók: 1 doboz ananász konzerv (vagy egy kisebb friss ananász), 2 db citrom, 0,5 l citromos joghurt( akár a saját készítésű citromos ízben), 4 dl tejszín, 15 dkg piskóta korong (kevés helyen lehet kapni, jó a sima babpiskóta is), 2 cs vaníliás cukor, 12 dkg cukor, 1 csomag habfixáló, 20 dkg kókuszreszelék
Egy keverőtálba a joghurtot a kétféle cukorral és a kókuszreszelékkel összekeverem, majd a két citrom reszelt héját is hozzáadom.
Az ananászt lecsöpögtetem, kis kockákra földarabolom, a krémhez adom, a levét félreteszem.
A lehűtött tejszínt először alacsony fokozaton 1-2 percig keverem, majd a habfixálót apránként hozzáadva kemény habbá verem és óvatosan a joghurtos krémbe forgatom.
A citromok levét kifacsarom, hozzáadok az ananász levéből 1 dl-t, majd a piskóta korongokat, megforgatom a citromos-ananászos lében néhányszor.
Jöhet a rétegezés.
Egy jénai tál alját kirakom az áztatott piskóta korongokkal, erre teszek egy réteg krémet, majd ismét a piskóta korongok jönnek.
A rétegezést addig folytatom, amíg a hozzávalók el nem fogynak. (Ebből a mennyiségből összesen 2 réteg lesz egy 25 cm-es átmérőjű jénaiba.).
Tetejét citrom karikákkal, valamint csoki darával díszíthetjük!
A recept Rita konyhájából való.

2010. június 20., vasárnap

Krémsajt vagy mascarpone

2 doboz tejfölt egy tiszta konyharuhába öntünk, nem kanállal, hanem lehetőleg egyben kiborítva. Egy tálat teszünk alá és felkötjük a rongyot hogy a leve kicsepegjen. 1-2 nap alatt nagyon finom krémsajtot kapunk amit ízesíthetünk is, vagy csak így magában is finom. Sütibe is tehető mascarpone vagy más drága krémsajt helyett. A kedvencem a natúr krémsajtos lekváros kenyér (a németek esznek ilyet).

Házi joghurt

2 liter házi vagy zacskós tejet felforralunk, egy kis kanál cukorral, a fölét leszedjük. Amikor annyira lehűlt, hogy az ujjunkat bedugva nem forrót érzünk, akkor kézi habverővel belekeverünk 1 kis pohár joghurtot. Lefedjük és másnapra kész a finom joghurtunk. Hűtőbe tesszük és már ehetjük is. Akár 1 hétig is eláll.( ha meg nem iszod) Az elkészült joghurtunk a bele öntött kész joghurt minőségétől és állagától függ. Ha krémesebbet vagy savanyúbbat szeretnénk próbáljunk ki, másfajta poharas joghurtot is. Kísérletezzünk bátran!
Az ízesítés szinte végtelen, kinek-kinek a fantáziájára van bízva, ez csak néhány ötlet:
Epres: A turmixgépbe epret teszünk és cukrot ízlés szerint,majd a joghurtot és kb fél percig habosítjuk és ihatjuk a kissé folyós joghurtunkat.
Banános: A turmixgépbe banánt teszünk és cukrot ízlés szerint,majd a joghurtot és kb fél percig habosítjuk és ihatjuk a kissé folyós joghurtunkat.
Citromhéjas: A turmixgépbe beletesszük a joghurtot, a cukrot, és belereszelünk egy citromhéját, és kb. fél percig habosítjuk és ihatjuk a kissé folyós joghurtunkat.
Citromos: A turmixgépbe beletesszük a joghurtot, a cukrot, és belecsavarjuk egy citromlevét, és kb. fél percig habosítjuk és ihatjuk a kissé folyós joghurtunkat.
Meggyes: Magozott meggyet teszünk a turmixgépbe, és cukrot ízlés szerint, majd a joghurtot és kb fél percig habosítjuk és ihatjuk a kissé folyós joghurtunkat.
Hűtőben másnapig eláll ízesítve is.

2010. június 17., csütörtök

Csirke gyros pitában

Görög-török ételspecialitást eredetileg szabadtéri sütésre szánták, olyan alkalmakra, amikor sok vendéget kell jóllakatni. A hagyományos gyros javarészt birkahúsból készül, de közé vegyítenek borjú- és baromfihúst is.
A csirkehúst fokhagymás, borsos, kakukkfüves, bazsalikomos, olívaolajos és citromleves páccal bekenjük(nekem nem volt időm előre bepácolni, de lehet 1-2 nappal előbb beletenni a pácba) és sütőben pirosra sütjük. ( én egész csirkéből csináltam)
Pitában tálaljuk, soronként váltva a gyrost és a kockára vágott paradicsomból, uborkából és szeletelt hagymából készített salátával. Végül öntet kerül a tetejére, amelyet joghurt és tejföl keverékéből készítünk, hozzá fokhagymát, és sót adunk.
Valamilyen csípős szószt is tehetünk, bele ha úgy szeretjük.

Pita
Hozzávalók: 40dkg liszt, 2dkg élesztő, 1,5 csésze langyos víz,
2 teáskanál cukor, 1ek. étolaj 2 teáskanál só,
A lisztet egy nagy edénybe szitáljuk, az olajat, sót hozzákeverjük. Fél csésze langyos vízbe rakjuk a cukrot, elkeverjük, majd belemorzsoljuk az élesztőt, és felfuttatjuk. Ezután a liszthez öntjük az élesztőt, és a maradék vizet is. Jól összedolgozzuk, és szobahőmérsékleten megkelesztjük.
Ezután olajos kézzel kerek lapokat formálunk kb.1-1,5cm vastagok legyenek. Olajjal kikent tepsibe rakjuk a lapokat, és 180 fokra előmelegített sütőben sütjük. Alulról a második sínen 4 percig sütjük az egyik oldalát, majd 4 percig a másikat is. Fehérnek, és puhának kell lennie. Kihűlés után nylon zacskóba téve le lehet fagyasztani, hetekig eláll, de fagyasztás nélkül is ajánlatos zacskóba tárolni, mert így nem szárad ki.
Tanácsok: A tepsit nem kell lisztezni, mert akkor beleragad!
(Nem tökéletesen olyan, mint amit görögöknél lehet kapni, de ott ugye másképp sütik. Ezt legalább lehet tölteni!)

2010. június 11., péntek

Bodza szörp

Hozzávalók 1 liter szörphöz: 4 dl víz, 1 kg cukor, 3-4 közepes citrom, 10 nagy fej bodzavirág, citromsav

Előkészítés: A citromokat alaposan megmossuk, vékony szeletekre vágjuk. A bodzavirágokat csap alatt szintén jól lemossuk, és lecsepegtetjük.

Elkészítés: Egy nagy edényben a vizet összekeverjük a cukorral, hozzáadjuk a citromkarikákat, majd a megmosott és lecsepegtetett bodzavirágokat. Az egészet alaposan összekeverjük, majd letakarva hűvös helyen érleljük 1 hétig, közben minden nap alaposan megkeverjük. Akkor mondhatjuk, hogy elkészült a szörp, amikor az egy hét elteltével a cukor teljesen felolvadt, már nem kristályosodik ki.

Miután a bodzavirágok átadták illatukat a cukros-vizes keveréknek, egy nagyobb szűrőbe sűrű szövésű ruhát teszünk, és ezen keresztül szűrjük, nyomkodjuk át a szörpöt egy másik edénybe. Ha nem találjuk elég savanykásnak, utólag citromsavval ízesíthetjük, majd kisebb üvegekbe töltve légmentesen zárjuk le. Felbontás után hűtőben tároljuk.

2010. június 3., csütörtök

Csokis pite


Hozzávalók a tésztához: 15 dkg vaj 18 dkg liszt 1 tojás sárgája 4 EK hideg víz
töltelékhez: 5 tojás + az előző fehérje 20 dkg cukor 15 dkg őrölt dió 1 tábla étcsoki (de ne túl keserű), é kevés reszelt citromhéj (kb. 1/3, de ízlés szerint)
A vajat gyors mozdulatokkal elmorzsolom a liszttel. Gyorsan összegyúrom a tojássárgával (a fehérjét félreteszem a töltelékhez) és a vízzel, majd két részre osztom, az egyik picit nagyobb legyen, mint a másik. Kivajazok-lisztezek egy tepsit, sütőpapír és teflon nem játszik, mert a tepsiből kell a végén kivágni a szeleteket.
Lisztes gyúródeszkán kinyújtom a tésztákat úgy, hogy tepsinagyságú és -alakúak legyenek. Először a kisebbet csinálom meg, félreteszem a gyúródeszkán, ez lesz a teteje - figyeljünk arra, hogy mindig legyen alatta liszt, nem nagy élmény a vékony tésztát felvakargatni és sávokban leszedni. A nagyobb cipót ugyanolyan vékonyságúra és alakúra nyújtom, majd lesz egy kis reszli, ezt tegyük félre, jó lesz a tetejét foldozgatni.
Az alját belefektetem a tepsibe (ez nem könnyű, mert vékony a tészta, de koncentráljunk a végeredményre).
Most jön a krém. A tojássárgákat habosra keverem a cukorral. Megolvasztom a csokit, hozzáadom, a citromhéjat is. Felverem a tojásfehérjéket, majd felváltva a dióval óvatosan a csokis masszába forgatom.
A krémet ráöntöm a tepsiben lévő tésztára, eligazgatom, majd a teteje-tésztát ráillesztem, ez se könnyű, ha nincs konyhalányunk, de a gyúródeszka sodrófa segít. Szép sorban megszurkálom villával, és tűpróbáig sütöm. Langyosan megszórom porcukorral.
Dupla adagot csináltam és almáaat is sütöttem belőle.

2010. május 30., vasárnap

Mostanában reggelire kását főzők és azt reggelizünk. Nagyon sok variáció létezik az ízesítésre, és ezeket próbálgatom , hogy változatos legyen, de mindig teszek bele mézet szezámmagot lenmag őrleményt. Sokszor valamilyen gyümölccsel, vagy darált dióval, mogyoróval bolondítom meg, épp ami itthon van.
Ami meglepő egy kis tállal eszünk belőle és teljesen elég ay ebédig nem vagyunk éhesek tőle. Alex fiamnak ha reggel nem jut ideje megenni el szoktuk neki tenni és később hidegen is megeszi.

Kásák és társai

Reggeli kása
Zabpelyhet, puffasztott amarántot,fele víz és fele tej keverékével pépesre főzünk ( én egy kicsit hígabban szeretem) Amikor kész beleteszünk egy kis kanál szezámmagot és lenmag töretet. Ízesíthetjük mézzel és gyümölcsökkel. Pl. alma, kivi, banán, most már eper is van.

Köles és zabpehely kása
Ugyanúgy készül mint az előző csak, még főzők bele köles pelyhet. az ízesítése is hasonló. Meglehet bolondítani mazsolával, különféle magokkal, darált dióval mogyoróval.

Rizskása
Rizspehelyből kását főzünk, tejjel és vízzel, és karob porral ízesítjük, amitől barna színe lesz és a kakaóra hasonlít ay íze. Ezt úgy is ehetjük mint a tejberizst.

Vegyes kása
Zabpehely és 4 magpehely, puffasztott amaránt, puffasztott quinoa, megfőzve tejjel és vízzel. Az izesítés hasonló mint a többinél és szabadon választott, ki mit szeret.

2010. május 13., csütörtök

Medvehagymás pogácsa

Hozzávalók: 1 kg liszt 1 Rama 2 tojás 0,5 kg túró (10 dkg juhtúró, is lehet bele tenni ekkor értelemszerűen kevesebb túró kell bele) 1,5 ek. só 5 dkg élesztő 1 nagy pohár tejföl, medvehagyma.
Összeállítottam a tésztát, mindent a hűtőből vettem ki, hideg hozzávalókkal dolgoztam. A tejfölt egy nagyon picit meglangyosítottam, majd egy 1 tk. cukorral elkevertem és belemorzsoltam az élesztőt. Pihentettem, míg előkészítettem a többit. Először a margarint elmorzsoltam a liszttel, ezután belekevertem a sót, majd a túrót. Beleütöttem a 2 tojást és hozzáadtam az élesztőt és még annyi tejfölt, hogy rugalmas, de ne túl lágy tésztát kapjak. Kettévettem, egyik felét becsomagoltam és ment a hűtőbe. Másik felét hajtogattam a medve hagyma kenegetése után (olíva olajos medvehagymát használtam, ezért a tésztát nem nagyon sóztam meg, mert az már sós), majd a hideg kamrába tettem egy órára. Ezután ismét hajtogattam, megint pihent a kamrában. Végül ujjnyi vastagra nyújtottam. 4 cm átmérőjű szaggatóval kiszaggattam. Sütőpapírral bélelt tepsire ültettem őket és a konyhában pihentek egy kicsit. Így nem dőlnek el sütés közben. Felvert tojásos tejföllel kentem le őket, mindegyik tetejére tettem egy csipet reszelt sajtot. 180 fokos sütőben sültek 13-14 percig.
A másik felét másnap sütöttem meg.

2010. április 28., szerda

Ciambellone (édes mentőöv)

Hozzávalók: 3 tojás 2 dl joghurt 60 dkg liszt 20 dkg cukor 2 dl magolaj
1 cs sütőpor 1 cs vaníliás cukor 1 kiskanálnyi reszelt citromhéj
A szóráshoz: vaníliás porcukor
A hozzávalókat egy tálban addig keverjük (kézi mixerrel kb. 5 perc), amíg a massza sima, s hólyagos nem lesz. A tésztát egy kivajazott, lisztezett formába töltjük, s 180°-on 40 percig sütjük. A formában hagyjuk kihűlni, majd kiborítjuk és megszórjuk vaníliás porcukorral.
(Lehetőleg kuglófformában sütjük, hogy a közepén lyuk legyen – az édesség neve ugyanis a ciambella szóból ered, ami mentőövet jelent. Készíthető „diétás-verzióban” is: ekkor sovány joghurtot és – finomított helyett – barna cukrot használunk hozzá. Ha inkább dúsítanánk, akkor lisztbe hempergetett adalékokat, például csokoládétörmeléket vagy aszalt gyümölcsdarabkákat, mazsolát, kandirozott narancshéjat is tehetünk a masszába. Amennyiben a tésztát tennénk könnyebbé, s időnk is van hozzá, akkor előbb kikeverjük a tojások sárgáját a cukorral, beletesszük a többi hozzávalót, és a végen beleforgatjuk a tojások felvert habját.)

2010. április 13., kedd

Medvehagymás vaj

Hozzávalók: 250 gramm vaj, só, fokhagyma, 20 gramm medvehagyma levél
Felezzünk meg egy csomag vajat és tegyük egy mély tálba. Legkönnyebben szobahőmérsékletű, puha vajjal dolgozhatunk, ezért várjunk vele, amíg keverhető nem lesz. Ízlés szerint sózzuk és adjuk hozzá a péppé zúzott fokhagymát. Egy villával nyomkodjuk szét és alaposan keverjük össze a vajat. A fokhagymás vajat 1-2 cm vastagságban terítsük szét egy sütőpapíron, négyzet alakúra. A vaj másik felét tegyük ismét a tálba, enyhén sózzuk és adjuk hozzá az apróra vágott medvehagyma-levélkéket, majd villával vagy kézi mixerrel pürésítsük. A jól eldolgozott vajat terítsük rá az előző fokhagymás rétegre, majd a sütőpapír segítségével csavarjuk fel. Tegyük a hűtőbe, amíg kellően meg nem dermed, hogy szeletelhető legyen. Nem csak a frissen sült kenyérhez isteni, jól illik grillezett húsokhoz és frissensültekhez is.
A húsvéti szünetben kirándultunk és Pusztamarótnál valóságos medvehagyma paradicsomot találtunk. Ettünk belőle főzeléket amit úgy készítettem el mint a spenótot tejjel és zsemlével, nagyon finom volt. Ettük tésztával, kicsit megpárolva, besamel mártásban elkeverve. Körözöttbe hagyma helyett is nagyon jó.
Gyógyhatása is ismert: A medvehagyma ólommentesíti a szervezetünket
Nagyvárosok lakóinak különösen ajánlott, "ólommentesítő" hatása miatt. Emellett vérnyomáscsökkentő és érelmeszesedés-gátló, koleszterin csökkentő hatása is ismert. Légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére is alkalmazzák.

Medvehagyma olajban

A medvehagymát alaposan megmossuk – én leginkább a zuhanyrózsát használom – lecsöpögtetjük róla a vizet, lerázzuk, és vékonyan felmetéljük.
Egy tálban megsózzuk, meglocsoljuk olíva olajjal, alaposan megkeverjük, és jól záródó – mondanom sem kell tiszta – üvegekbe tömjük. Mindig lenyomkodjuk, kizárva a masszából a levegőt.
Ha teletömtük, lezárjuk a fedelével, és a hűtőbe helyezzük. Elvben egy egész évig kitart, nem romlik meg, íze tökéletes marad.
A receptet Gasztronauta oldalán találtam.

Püspökkenyér

Hozzávalók: 35 dkg liszt 20 dkg kristálycukor, 4 egész tojás, 0,5 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 dl tej, 5-5 dkg csoki apróra vágva, mazsola, durvára vágott dió, aszalt szilva, aszalt sárgabarack, 1 citrom reszelt héja, 0,5 dl rum.
Az aszalt gyümölcsöket a 2 dl tej és a 0,5 dl rum keverékébe beáztatjuk.A 4 tojás sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük. Majd hozzáadjuk a lisztet, sütőport, ezután a beáztatott gyümölcsöket a tejjel együtt. Végül a 4 tojásfehérjéből felvert habot óvatosan belekeverjük. Ezt követően rámával kikent, lisztezett formába, vagy sütőpapírral kibélelt formába öntjük a masszát, maximum a forma 3/4 részéig. Előmelegített sütőben 190 fokon kb. 35-40 percig sütjük.(Végül csoki mázzal díszíthetjük.)

2010. április 8., csütörtök

Húsvétra szerettem volna Zserbót készíteni, ez a recept nagyon tetszett, de a végeredmény egy nagyon finom süti lett, de nem Zserbó. Annyit változtattam még hogy nem dióval hanem mogyoróval csináltam. A töltelék nagyon jópofa lett, de szerintem kicsit kevesebb cukor kell bele, és több baracklekvár és több mogyoró, vagy dió. (A dióra allergiás vagyok, ég tőle a gyomrom.)

Zserbó másképp

4 dkg élesztő, 2 dl tej , 60 dkg liszt, 30 dkg margarin, 6 tojás , 50 dkg cukor, 30 dkg darált dió, 20 dkg barackíz, csokoládémáz
A langyos tejbe morzsoljuk az élesztőt, kevés cukrot és lisztet, pár percnyi pihenés után ez lesz a kovász. A deszkára szórjuk a lisztet, közepébe tesszük a 6 tojássárgáját, a kovászt, a margarint, 20 dkg cukrot és jól kidolgozzuk.Fél órára hűtőbe tesszük. A tésztát 3 felé osztjuk: vékonyra nyújtva, az első lapot a tepsi aljára rakjuk. Megkenjük a töltelék felével: 6 tojás fehérjét kemény habbá verünk, ebbe tesszük a 30 dkg cukrot, a darált diót és a barackízt, tovább verjük. A tészta kinyújtott második lapját rátesszük, ismét megkenjük a töltelékkel. A harmadik lappal borítjuk, ezt kicsit megszurkáljuk, tojással megkenjük. Mérsékelt meleg sütőben világosra sütjük. Amikor kihűlt, megkenjük csokoládémázzal. Kis szeletekre vágjuk, mindig annyit, amennyit elfogyasztunk. Fóliába csomagolva sokáig eláll, ha nem esszük meg!

2010. március 8., hétfő

A GBT-n kóstoltam meg Lekvároskukta céklás kuglófját és most jött el az ideje hogy megcsináljam, mert nekem nagyon ízlett. Először nem akartam elárulni miből készült ez a süt, de végül nem titkolóztam és így is a többségnek nagyon ízlett, főleg hogy csokikrémmel töltöttem meg. Nem lehet érezni a cékla ízét, nem kell tőle idegenkedni, szeritem nagyon különleges sütemény.

Céklás kuglóf

Céklás kuglóf
Hozzávalók: a formához vaj és liszt, 35-40 dkg főtt cékla (sütőben, fóliában sütöttem meg), 3 dl napraforgóolaj, 5 tojás, 28 dkg liszt, 3 csapott tk. sütőpor, 10 dkg kakaópor, 38 dkg cukor,1 zacskó vaníliás cukor
Vajjal kikenünk egy kuglófformát (2,5 literest ír a recept), liszttel meghintjük.
A megfőtt, feldarabolt céklát összeturmixoljuk az olajjal és egyenként hozzáadjuk a tojásokat.
Keverőtálba öntjük a lisztet, a sütőport, a kétféle cukrot, meg a 10 dkg kakaóport és hozzáadjuk a céklás keveréket.
Simára dolgozzuk, majd a kuglófformába töltjük és előmelegített sütőben, 175 fokon 45-50 percig sütjük.
A kész kuglófot 10 percig pihentetjük a formában.
Rácsra borítva teljesen kihűtjük.
Tortaformában sütöttem, félbe vágtam és csoki krémmel töltöttem.
Krém: 1 tojás, cukor, kakaópor, keserű csoki néhány kocka, margarin.
A margarin kivételével a többi hozzávalót addig melegítjük amíg a cukor és a csoki fel nem olvad. Megvárjuk míg egy kicsit hűl és belekeverjük a margarint. Géppel jól elkeverjük és a tortába kenjük. Rátesszük a tetejét és olvasztott csokival bevonjuk. Megszórhatjuk színes cukrokkal díszítésként.
(Megolvasztottam egy tábla csokit egy picike olajjal, ráöntöttem a kuglófra és megszórtam kandírozott narancskockákkal).

2010. február 25., csütörtök

Pecsenyezsír

Hozzávalók: (5 személyre), 250 g pálmazsír, 1 pohár olívaolaj, 3 db vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 e.k. szezámmag, 1 m.k. majoránna, 1 csipet őrölt bors, 1 csipet borsikafű (csombor),
Elkészítése: 2 púpos evőkanálnyi szezámmagot egy serpenyőben kis sóval szárazon rózsaszínűre pirítok. Hagyom kihűlni. A hagymát és az egész fokhagymagerezdeket egy serpenyőben vagy lábasban felöntöm annyi olívaolajjal, hogy bőven ellepje. Lassú tűzön fedő alatt puhára, rózsaszínűre párolom. Rászórom a fűszereket. Az egészet átöntöm a turmixgépbe, hozzáadom a szezámmagot és jól elturmixolom. Utána visszaöntöm a serpenyőbe és lassú tűzön hozzáolvasztom a pálmazsírt, időnként megkeverem. Hagyom hűlni, hogy megsűrűsödjön. Közben meg kell keverni, mert szétválik. Ha kell, még rakok bele sót. Mikor már jó sűrű, de még önthető, üvegekbe vagy műanyag dobozokba töltöm, és berakom a hűtőbe.

Vegetáriánus „libazsír" (koleszterinmentes)

Hozzávalók: 0,5 kg pálmazsír, 0,1 kg olaj (olíva, vagy napraforgó), 1 gerezd fokhagyma, l db sárga paprika (egész), kb. 2 cm friss gyömbér (ha nincs, 1 tk. gyömbérpor + 1 ek. citromlé), 1 ek. Vega mix, vagy más hasonló ételízesítő, 1 tk lestyán, 1 mk őrölt bors, 3 db kardamom mag (nagy), 2 db babérlevél, 1 tk. „Erős Pista", vagy nem túl erős paprika.
Elkészítése: A 0,5 kg zsírból néhány evőkanállal kivesszünk és felforrósítjuk. Beletesszük az előzőleg apróra vágott gyömbért és a zúzott fokhagymát. Megdinszteljük lassú tűzön, majd beletesszük a csíkokra vágott húsos sárga paprikát és valamennyi fűszert. Kb. 10 percig fedő alatt pároljuk, majd hozzátesszük az összes zsírt és az olajat. Felforraljuk, majd kb. 20 - 25 percig lassú tűzön sütjük. Amikor már félig kihűlt, de még folyik, leszűrjük. Dermedés közben érdemes néhányszor felkeverni, hogy a sok fűszer ne csak az aljára ülepedjen le! Hűtőben tároljuk, de felhasználás előtt nem árt legalább fél órával korábban kivenni, hogy jól kenhető legyen!

Zöldfűszeres krém házilag:

Hozzávalók: 2 nagy pohár tejföl, 1 nagy pohár joghurt, 1 nagy pohár kefir, a végén ízesítéshez kevés só, őrölt bors, kapor, snidling.
Elkészítés: a hozzávalókat a fűszerek kivételével összekeverjük kissé. Beleöntjük egy (vászonanyagból varrt kúp alakú zacskóba mérete: 45 cm magas és 22 cm széles a felső széle) vagy egy tiszta konyharuhát áldozunk fel erre a célra. Felkötjük olyan helyre, ahol nem zavar bennünket. Egy tálat teszünk alá és így hagyjuk lecsöpögni kb. 8 órán keresztül. Akkor kiszedjük a vászonzacskóból a krémet és összekeverjük a fűszerekkel. Egy jól zárható edénybe tesszük, Bármilyen ízesítéssel csodás krémet kapunk.

2010. február 19., péntek

Szeretném veletek megosztani a legújabb felfedezésemet a pálmazsírt vagy pálmavajat mikor hogyan nevezik. Egy masszázs krém készítéséhez vettem , és csak 1 kg-os csomagolásban árulták, gondoltam majd csak jó lesz valamire. Nagyon kevés olajom volt itthon és pörköltet szerettem volna főzni, így vettem elő a pálmazsírt ami ételek készítésénél is használható. Még soha ilyen finom marha pörköltet nem csináltam -legalábbis ezt mondta család- azóta használom és nagyon finomak lesznek tőle az ételek. Nagyon egészséges, koleszterinmentes, tartalmaz telített és telítetlen zsírsavakat, E vitamin tartalma is jelentős. Sütésnél nem szabadulnak fel belőle káros anyagok. Ha többet szeretnétek tudni a pálmazsírról akkor olvassátok a mások blogomat is: www.biomaci.blogspot.com

Tepsis sajtos tejfölös tarja

Hozzávalók: 6-8 szelet hús, 6 nagyobb főtt krumpli,1 fej hagyma, 1 pohár tejföl, 10 dkg sajt, pálmazsír, só, bors.
A pálmazsírból egy keveset egy tűzálló tál aljába teszünk. Erre kerül a vékonyra vágott hagyma majd a karikára vágott krumpli. Megsózzuk.A húst sózzuk borsozzuk és a krumpli tetejére fektetjük. A reszelt sajtot belekeverjük a tejfölbe és a hús tetejére simítjuk. Forró sütőben addig sütjük míg a hús puha nem lesz és a teteje szépen megpirul. Savanyúsággal tálaljuk.

2010. február 13., szombat

Májkrém házilag

Hozzávalók: 20 dkg csirkemáj, 5 dkg húsos szalonna, 1 fej hagyma, kacsazsír, só, bors, mustár

Pirítsuk meg a szalonnát a hagymával. Adjuk hozzá a májat, süssük készre.Adjuk hozzá a mustárt, fűszerezzük, majd botmixerrel törjük össze. Lehet villával is. Nagyon finom tarjával is.

2010. február 6., szombat

Mikor decemberben a GBT-n megkóstoltam ezt a csokis tortát már akkor elhatároztam ezt meg kell csinálom. Nagyon csokis és finom volt. azoknak ajánlom akik élnek-halnak a keserű csokiért mert még a 40%-os csokiból is full csokis lett az egész és nem aratott osztatlan sikert a gyerekeim körében. Azt mondták rá ez már egy kicsit túlzás ha valami ennyire csokis ízű, pedig nagyon szeretnek minden fajta csokit. Fehér csokival is meg fogom próbálni, talán akkor nem nagyobb sikerem otthon. Nekem és férjemnek nagyon ízlett.

Chocolate fudge tart (Gormand Lizard receptje alapján)

Tészta 30 cm formához: 160 g finom liszt, 20 g keményítő, 110 g felkockázott (mélyhűtött) vaj, 1 tojás sárgája,1 ek. kristály cukor/édesítő,1 tk. só,1 rúd vanília, vagy vanília aroma
Csokoládé töltelék: 500 g 60%-os csokoládé(40%-ost használtam) 300 ml tejszín,3 ek. konyak, 100 g vaj, 2 tojás, 1 rúd vanília, 1 kk. só
Csokoládé bevonat: 300 g 60%-os csokoládé(40%-ost használtam), 150 ml tejszín, 1 ek. vanília aroma
A tésztát a robotgépben a kés segítségével készítem el. A lisztet átszitálom, és összekeverem a keményítővel, a cukorral és a sóval, majd hozzáadom a tojás sárgáját és a vajat. A gép kb. 1 perc alatt gyönyörű tésztát varázsol belőle, amit aztán 20-30 percre a mélyhűtőbe teszek pihenni. Amíg a tészta pihen bekapcsolom a sütőt 200 fokra.
A tésztát kinyújtom és feltekerem a sodrófára, hogy könnyebben beletehessem a formába majd alufóliával borítom be és sütő súlyokat teszek a fóliára (jelen esetben:kisebb pite formában:villa kanál). 10-15 perc sütés után félre teszem hűlni és leveszem a sütőt 150 fokra.
A tejszínben alacsony hőfokon felolvasztom a csokoládét. Amíg felolvad a csokoládé a tojások sárgáját habosra keverem vajjal és cukorral. A tojásfehérjékhez hozzáadom a sót és a vaníliát, majd kemény habot készítek belőlük.
Végül mindhárom krémet összekeverem és hozzáadom a brandyt is.
A pite tésztába öntöm és a már 150 fokos sütőben további 10-15 percig sütöm. A pite közepén a krémnek remegősnek kell maradnia ezért érdemes többször megnézni a sütés alatt.
A bevonat hasonlóképpen készül, mint a töltelék. A tejszínhez adom a vaníliát és a csokoládét, majd alacsony hőfokon összemelengetem őket. Amikor már szép homogén és fényes rákanalazom a csokis pitére. Mikor kihűlt a pite 6-12 órára a hűtőbe teszem összeérni.

2010. január 1., péntek

Aranygaluska vanília öntettel

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 2,5-3 dl tej, 2 dkg élesztő, 2 tojássárgája, 5 dkg margarin. Tetejére: 10 dkg darált dió vagy mogyoró, 15 dkg margarin, 10 dkg cukor.
Kelt tésztát készítünk az olvasztott margarint, a végén dagasztjuk bele. Duplájára kelesztjük. A diót a cukorral összekeverjük. Tepsibe kis pogácsákat szaggatunk margarinos kanállal és megszórjuk dióval, olvasztott margarinnal meglocsoljuk. Hideg sütőben 35-40 percig sütjük.
Vanília öntet
0.5 l tej 2-3 ek liszt, 3 ek cukor, vaníliás cukor vagy rúd kikapart belseje.
A tejet a cukorral és liszttel addig keverjük amíg elkezd sűrűsödni.Az aranygaluskával tálaljuk.