2012. szeptember 24., hétfő

Még mindig jó gasztrobloggernek lenni!

Újabb meghívás kaptam egy ebédre most a provánszi konyhával ismerkedtünk, férjemmel együtt. Minden étel nagyon finom és különleges volt, kellemes környezetben fogyasztottuk el a menü sort.. Nagyon tetszett, és ízlett a pöttyös limonádé. 
Ezt a helyet is ajánlom mindenkinek!


TableFree Világkonyha 2. - “Kis budapesti Provence” sármol Hidegkúton

Folytatódott a Lucullus BT és a TableFree.hu “intelligens asztalfoglalási rendszer” közös világmegismerő, étel- és étterem bemutató projektje,
a “TableFree Világkonyha”. A szervezők hűek maradtak az eszméhez, hogy az “ételeken keresztül ismerjék- és ismertessék meg a világot”.
A sorozat 2. állomásán hamisítatlan provence-i ízekkel ismerkedtek meg a résztvevők Budapest autentikus provence-i éttermében, a Café Provence
Bistro- ban.
“Bizonyára sokan ismerik a “St Tropezi csendőr”, a “Provencei fűszeres”,
vagy “Bor, mámor, Provence” c. filmeket, és ha igen, akkor nem tudom
elképzelni, hogy valaki ne szeressen bele Provence-ba” – mondta el Turóczi
Gábor, a Lucullus BT alapító/elnöke. “A végtelen hosszú levendulamezők,
a kakukkfűtől és más zöldfűszerektől terhes levegő, a frissen sajtolt olívaolaj
zamata és a piacon két bácsika sajtokról órákig zajló “vitatkozása” – mindez
ínycsiklandó minden valamirevaló gurmé számára” – tette hozzá Turóczi
Gábor.
Márpedig a Café Provence Bistro ilyen hely. A hely tulajdonosai Szerdahelyi
Gábor és Szerdahelyi Gabriella Párizsból vittek New Yorkba egy jó “nagy
adagot” a francia kultúrából, és megalapították ott a “Le Refuge” provence-
i éttermet. A közel 30 évig működő intézmény a TOP100 étterem közé is
bekerült az amerikai metropoliszban. A házaspár eztán Magyarországra
költözött és megnyitották a Café Provence Bistro-t, amely ízletes-szezonális
francia bisztrókonyhával, gasztronómiai maximalizmussal és rendkívül
családbarát környezettel várja a vendégeit.
Alex Van Damme, a TableFree.hu oldal ötletgazdája is örvendetesnek találta
a tényt, hogy Budapest újabb “francia kinccsel” gazdagodott. “Érezzük,
tudjuk, mely éttermeket kell ajánlanunk a TableFree Világkonyha sorozatba –
és ismét jól választottunk” – tette hozzá Alex Van Damme.

Az étteremnyitónak is beillő eseményen a következő volt az üdvözlő menüsor:

* Amuse bouche: lazac rilette

* Tapas-trió tálak:

Provence-i garnéla
Mediterrán tapenade
Házi füstölt libamell
Toulouse-i csiga ragu
Provence-i pácolt feta
Céklával-gyömbérrel marinált lazac

*Főétel
Őszi szárnyas variáció, savoyarde burgonya, házi szilva-birsalma chutney

*Desszert
New Yorki sajttorta, Tarte Tatin, csokoládémousse, francia csokoládétorta,
macaron

http://lucullusbt.hu
www.cafeprovence.hu
www.tablefree.hu

2012. augusztus 19., vasárnap

Befőzések 2012

Elhatároztam hogy amiből csak lehet lekvárt, befőttet, szószt készítek. Idén tavaszra teljesen kiürült a kamra, nem maradt semmi tavaly nyárról. A mennyiséget is emelni kell. Ahova odaírtam hogy új olyat még nem csináltam.

Sajnos az eperről lemaradtam, de nagyon drága is volt, így ez kimaradt, na majd jövőre.

Bodza virág:

Bodza szörp

Meggy, szerencsére tudunk szedni magunknak elegendő mennyiséget férjem szülei jóvoltából. kb. 30 kg-t

Meggy lekvár és dzsem

A meggyet kimagozzuk és összeturmixoljuk, kilónként max. 30 dkg cukrot teszünk bele. 

A lekvárhoz addig főzzük míg kellően besűrűsödik.

A dzsemhez én vagy Dzsem fixet vagy más zselésítő anyagot eszek bele, volt hogy csak simán zselatint raktam a lekvárba.

A forrón üvegekbe töltött lekvárokat 5 percre fejre állítom és hűtőtáskába teszem a kész forró üvegeket, és ott hagyom őket kihűlni. Minden lekvár és dzsem készítésnél igy csináltam. 

Meggy befőtt(Új)

A leszárazott meggyekkel teleraktam egy befőttes üveget, jól le is nyomkodtam. Nagyon jól lezártam. a kuktába tettem vizet bele egy konyharuhát és az üvegeket bele állítottam, kb. 20 percig gőzöltem, a kuktában hűlt ki. Jó sok levet eresztett, és azóta is figyelem, bár néhol kilátszik a léből a meggy, de teljesen egészséges semmilyen erjedés penészedés nem indult meg.

Következett az sárgabarack, sajnos a málna és többi bogyós gyümölcs számomra nem hozzáférhető (ár).

Szedd magad sárgabarack 26 kg

Sárgabarack lekvár

Ugyan úgy készül mint a meggy lekvár max. 30 dkg cukorral kilónként.

Szedd magad sárga húsú őszibarack 13 kg

Őszibarack dzsem

Paradicsom a piacról 11 kg, paprika 3 kg 

Lecsó fagyasztva(Új)

5 nagyobb hagyma apróra vágva, bele a 3 kg felvágott paprika, félig megpárolni, és bele 1,5-2 kg paradicsom, (ki hogyan szereti, mennyire legyen paradicsomos)készre főzni. Lehet bele tenni pici sót és piros paprikát. Adagokban zacskózva lefagyasztani.

Paradicsom püré natúr(Új)

Ugyanúgy készült mint a meggy befőtt, az összeturmixolt paradicsomot, (lehetne passzírozni, de nekem nincs,még be kell szereznem egyet) üvegekbe töltjük és 20 percig kuktában gőzöljük.

Fűszeres paradicsom mártás  

Sikerült a környéken szedni bodzabogyót 2,5 kg lett a leszemezés után.(Nagyon nagy munka)

Bodza bogyó dzsem (Új)

A bodza bogyókat összeturmixoltam és cukorral és a zselésítővel összefőztem. A többi ugyanaz mint a meggynél. Vigyázzunk a magok ne kerüljenek bele, mert mérgező lehet!

Sikerült bio szilvát venni, állítólag nem volt permetezve, elég apró szemű de jó ízű, talán még érhetett volna egy kicsit, mert majdnem 2 napig készült.

Szilva lekvár (Új)

A szilvát kimagoztam és az alma ecettel kikent nagy fazékba tettem 100 fokra állítottam a sütőt, és kb 8 órát ment nappal, majd éjszakára lejjebb vettem 60 fokra. Reggel 9 óra felé visszaállítottam 100 fokra, ebéd körül meguntam mert nem állt össze lekvárrá, összeturmixoltam megkóstoltam és a kb 50 dkg cukrot tettem bele, majd még 4 órára visszatettem a sütőbe. Üvegekbe mertem és a hűtő táskában pihen. A lábost kinyalva jó lesz!

Sárgabarackos és szilvás gombóc lefagyasztva

A gombóc receptje: Lajos Mari - Hemző Károly: 99 pizza és tészta könyvből van

1,5 kg krumpli héjában főzve, hámozva átnyomva. kb 500 g finomliszt a krumplitól függ, mennyit vesz fel. pici olaj, só.

A tésztát jól összegyúrjuk és kinyújtjuk vékonyra majd tégla lapokat vágunk belőle és közepébe cukros fahéjas fél szilvát(sárgabarackot, vagy bármilyen más gyümölcsöt) teszünk. gombócokat formálunk. Ebből lesz annyi, hogy egy adagot ki is főzhetünk és megehetjük a többit lefagyaszthatjuk. Egy tálcára ami befér a mélyhűtőbe egymás mellé rakjuk a gombócokat, de ne érjenek össze. betesszük a mélyhűtőbe ha megfagytak adagonként bezacskózzuk. Nektarinnal is készült gombócom.

2012. július 21., szombat

Málnás vagy, körte.lime tetejű túrós



Piskótát sütünk, hagyományosan, ez a süti alapja. (5 tojás- külön felverve a sárgája és a fehérje, 5 ek cukor 5 ek liszt pici szódabikarbóna)
Túrókrém: 0.5 kg túró, 3 ek cukor, 1 tojás, 1 citrom reszelt héja.
Tető málnás.: 1cs puncs pudingpor, 0.5l Apenta málna
Tető körte- lime: 1cs vaníliás pudingpor, 0.5 l körte-lime Schweppes üdítő
Megfőzni pudingnak és a süti tetjeére önteni.(cukor nem kell bele elég édes az üdítő)
Dupla adagból készült, az egyik málnás, a másik körte -lime-s.
Zöld színűt szerettem volna, de nem találtunk zöld üdítőt.Bármilyen színű üdítővel jól nézhet ki.


2012. július 5., csütörtök

Színes süti

Hozzávalók a tésztához:
1,5 bögre liszt
1 bögre cukor
1 bögre tejföl , vagy joghurt
25 dkg vaj vagy 15 dkg kókuszzsír
fél csomag sütőpor
5 tojássárgája
5 tojásfehérje a kemény habja
A színezéshez:
2 csomag vaníliás cukor
1 evőkanál kakaó
1 csomag rózsaszínű pudingpor 
A tészta hozzávalóit alaposan keverd el, és a végén add csak hozzá a tojásfehérjét. A tésztát oszd három részre. Az elsőbe keverd a vaníliás cukrot, a másodikba a kakaót, a harmadikba pedig a pudingport. Rétegenként öntsd két őzgerincformába, alul a sárga, középen a barna, felül a rózsaszín legyen. Told előmelegített sütőbe, és tűpróbáig süsd.

2012. június 17., vasárnap

Szeretek gasztro blogger lenni!

Újabb meghívás kaptam egy ebédre most az indiai konyhával ismerkedtünk, férjemmel együtt. Minden étel nagyon finom volt, kellemes környezetben fogyasztottuk el a menü sort.. Ezt az éttermet is ajánlom mindenkinek!
 
A Lucullus BT gasztronómiai egyesület immár 9. éve mutatja be az érdeklődőknek a Magyarországon megtalálható külföldi autentikus konyhákat, kultúrákat, a www.TableFree.hu “intelligens asztalfoglalási rendszer” oldal pedig 2. éve népszerűsíti az itthon megtalálható legjobb éttermeket, azok szolgáltatásait. Mindkét szervezet elkötelezett híve a minőségi étkezési kultúra terjesztésének, ezért elhatározták, hogy közösen útnak indítják aTableFree Világkonyha rendezvénysorozatot, ahol bizonyos időközönként a jövőben bemutatnak egy-egy remek éttermet, azok legjobb ételeit.
A kezdeményezés első állomása a Magyarországon immár 7. éve működő Salaam Bombay indiai étterem volt, ahol a bombayi konyhával ismerkedhettek meg az érdeklődők. Rajesh Israni , a Bombay étterem tulajdonosa beszélt az indiai konyha rejtelmeiről: a résztvevők megtudhatták, hogy Bombay, a “csupán” 20 millió lakost számláló indiai város meglehetősen kozmopolita hely, emellett Bollywood otthona és fontos pénzügyi központ is. A gasztronómiát illetően India teljes területéről megtalálhatóak itt az ételek; egészen színes ételkavalkád jön létre, amit a street food-tól kezdve az ötcsillagos éttermen át sok helyen élvezhetünk. A helyi jellegzetességek közé sorolhatjuk a gazdag kókusz- és mangokultúrát, a curryk rendkívül széles körű használatát, a tandoor kemencében sült húsokat, naan-okat (kenyérfélék) és a nagyon fűszeres ételeket, például a dal-t (sárga lencsét), vagy butter chickent (vajas csirkét). Kevesen tudják, hogy mintegy 400 féle mangó, 6000 féle chili van ebben az óriási országban, létezik vörös banán, és még a teát és sok fűszerrel isszák.
Mint kiderült, a Salaam Bombay-ban nagy különbséget tesznek az erős, a fűszeres és a csípős ételek közt, és rendkívül ügyelnek a fűszerek helyes arányának használatára, ami eltalálva akár katarzist is előidézhet.
“A fúzió nálunk úgy jön létre, hogy a 100%-ban indiai ételeinket egy modern “európai” eklektikus étteremben szolgáljuk fel, ezekhez kiváló magyar borokat társítunk” - mondta el Rajesh Israni. “A gasztronómia nemcsak az ételről szól, hanem a remek atmoszféráról és figyelmes kiszolgálásról is” - tette hozzá.
Turóczi Gábor, a Lucullus BT elnöke és Alex Van Damme, a TableFree.hu oldal ötletgazdája örömtelinek nevezte az új kezdeményezést, és remélik, hogy rengeteg remek éttermet, ételt, kultúrát és asztaltiszteleti szokást be tudnak mutatni az érdeklődőknek az új kezdeményezésen keresztül.
Az ismerkedő menüsor a következőképp nézett ki:
Előételek
* Bhaijya, azaz a valódi mentaszósszal kínált, lencselisztbe forgatott sült hagymagombóc ("a vegetáriánusok kedvence")
* Ahadi, resni és hazari kebab (grillezett csirke-kebab variációk )
Főételek
* Dal Tadka (indiai krémes sárgalencse curry, aromás fűszerekkel)
* Saag Paneer ( spenót & saját készítésű házi sajt curry keveréke
* Butter Chicken (vajas csirke curry, marinált csirkefalatok, az “örökzöld” klasszikus)
* Pullao Rice (rizs pullao stílusban, "sáfránnyal és csipetnyi fűszerrel")
* Naan, azaz "könnyű, omlós kenyér"
* Green salad ("vegyes saláta az évszaknak megfelelően")
* Chicken tikka masala
Édesség
* Mogyoróval & csokoládéöntettel készített kulfifagylalt 


2012. május 30., szerda

Rama pályázat

Születésnapi Csokoládés Diótorta (Liszt nélkül!)

Receptünk története még a háború idejére nyúlik vissza. Arra az időre, mikor még dédnagymamám tüsténkedett kockás kötényében a tűz körül a jelenlévők legnagyobb örömére. A legnehezebb állapotokban is megtalálta a megoldást arra, hogy valami ízletes finomság kerüljön az asztalra.
Történt egy áprilisi napon, hogy kis unokája (édesanyám) születésnapjára készülődve nekilátott a hőn áhított szülinapi torta elkészítéséhez. Rutinosan vette elő a hozzávalókat a kamrából, de egyik pillanatban kővé dermedt. Egy pillanatra mindenki megijedt. Nem tudtuk, hogy megkérdezzük-e tőle, mi a baj. Aztán nagyon halkan ezt rebegte: - Nincsen idehaza lisztünk a tortához.
Egy világ dőlt össze bennünk és őbenne is, mivel nagyon szeretett volna örömet szerezni. Gondoltuk, az ünneplésnek lőttek, de azért titkon reménykedtünk a dédi leleményességén. Liszt nélkül hogyan lehetne sütit készíteni? Ilyen még nem volt és beszerezni sem lehetett már sehonnan. Egy szülinap nem várhat napokig. Kell, hogy legyen valamilyen megoldás. Némi tanakodás után a dédinek felcsillantak a szemei és máris kutatni kezdett a kamra legeldugottabb sarkában, majd mint aki aranyra lelt, büszkén magasra tartott egy kisebb fajta zsákocskát. A tartalmát az asztalon heverő nagy tálba öntötte. Még nem tudtuk, hogy pontosan mit akar, mi csak egy nagy kupac diót láttunk, amit bizonyára nekünk kell megtörni. – Ne nézzetek már olyan riadtan, hanem kezdjétek el megtörni! – mondta ellentmondást nem tűrő, de mégis kedves hangon. Amíg mi megtörtük az összest, addig a dédi mindent előkészített. Kíváncsian vártuk, hogy mi lesz ebből. A dióbeleket ledarálta és a liszt helyett ezt rakta a torta tésztájába. A dédi találékonyságának köszönhetően elkészült a szülinapi csokoládékrémes diótorta, ami annyira ízlett mindenkinek, hogy ezután minden évben, minden születésnapra ezt kellett sütnie.
A hagyományt őrizve a recept évtizedeken keresztül anyáról lányra szállt. Csak annyiban változott az eredetihez képest, hogy a krém elkészítéséhez már jó ideje RAMA margarint használunk. A mai napig minden születésnapon van ilyen torta az asztalunkon. Amiért a receptjét most közzé adom, annak csupán azaz oka, hogy három fiam van (és szemmel láthatólag egyik sem tör cukrászmesteri babérokra). Talán így folytatódik ez az „édes” hagyomány.



RECEPT:
Mama dió tortája

Hozzávalók: 6 tojás, 15 dkg cukor, 15 dkg darált dió, 2 kávéskanál sütőpor.
Krém: 2 tojás, 10 dkg cukor, 2 csomag vaníliás cukor vagy rúd, 3-4 evőkanál kakaópor, vagy 100 g reszelt csoki, 20 dkg Rama
A tojássárgájákat kikeverjük a cukorral és beletesszük a sütőport, diót, majd a felvert tojásfehérjét óvatosan belekeverjük. Tortaformában, amit sütőpapírral kibélelünk, 160 fokon tűpróbáig sütjük.
A krémhez valókat forrásig melegítjük, de legalább addig, amíg a cukor felolvad. Még melegen habverővel belekeverjük a margarint. Megvárjuk, amíg a krém kihűl, a tortát kettévágjuk, megkenjük a krémmel kívül-belül. Tetejét fél diókkal díszíthetjük.
Azóta sokszor elkészítettem ezt a tortát darált mogyoróval, mandulával, sőt fehér csokis krémmel is.



FOTÓK:
       

  Itt a bizonyíték 2 éves szülinapomról.        Ez a fotó kb. 40 évvel később (2009-ben) készült.

2012. május 7., hétfő

18.szülinapi torta


Piskóta torta lap: 7 tojás 7 kanál cukor, 7 kanál liszt, pici szódabikarbóna
Krém: 0.5 kg krémes túró (Aldiból) 2 tojás, 1 citrom héja, cukor
Tető: Fél cs. darált keksz, kakaó por, kókuszreszelék, meggy lekvár és lé, pici tej
Borítás: 1 cs pille cukor (Marshmallows), porcukor (2 tortára való adag)
Szokásos módon piskótát sütünk egy kerek torta formában. Azért hogy szép maradjon a tortánk amikor a formából kivesszük, tegyünk bele méretre vágott sütőpapírt. Vágjunk egy kerek lapot és kőrbe a palástot ás így öntsük bele a tésztát és kb.150 fokon süssük tű próbáig. Még így is egy kicsit összeseik de mégis klassz magas torta alapunk lesz.
Ha kihűlt, vágjuk félbe és  kenjük meg a túrókrémmel, amibe tojássárgáját, reszelt citromhéjat, cukrot, ízlés szerint, és a legvégén a fehérje habot keverünk.
Elkészítjük a kókusz golyó masszát. A kekszet összekeverjük a lekvárral a meggylével, a kakaó porral, és annyi tejet adunk hozzá, hogy kenhető állagú legyen. Óvatosan rákenjük a torta tetejére és az oldalára.
Készítsük el a pille cukros borítást, jobb ha egy nappal előbb megcsináljuk, akkor másnap könnyebb kinyújtani. A pillecukrot a mikróban megmelegítjük sokszor kevergetve margarinos fakanállal.A porcukrot és meleg pille cukrot összedolgozzuk, margarinnal kikent tésztadagasztóval, aztán pedig kézzel addig így egy gyurma szerű masszát kapunk. Becsomagoljuk folpackba és egy zárható dobozba tesszük a további felhasználásig. Nekem 1 csomagból 2 tortára való lett, a maradékot eltettem későbbre.
A gyurma szerű masszát nyújtólapra tesszük megszórjuk porcukorral és kinyújtjuk, -jó kis torna- akkorára hogy a tortát teljesen beborítsa. a kilógó részeket éles késsel levágjuk. Díszítése a fantáziánkra van bízva.
Lehet színezni is(zöld mandula, narancs aroma stb) nekem most jó volt a fehér is.
1 napig a hűtőben hűl, akkor jól összeérnek az ízek.

2012. március 31., szombat

Különleges meggyleves

1 kg fagyasztott meggy, 1 doboz kókuszkrém, 1 cs vaníliás pudingpor, szegfűszeg, fahéj, cukor.
A meggyet a fűszerekkel, cukorral kicsit megfőzzük. A kókuszkrémet a pudinggal kikeverjük és a forró levesbe tesszük, kézi habverővel simára keverjük. Hidegen fogyasszuk.

2012. március 27., kedd

Pudingos szelet

Tészta:
35 dkg liszt
12 dkg cukor
5 dkg margarin (3,5 dkg kókuszzsír)
1 tojás
3 ek kakaó
1 kk szódabikarbóna
kb. 3 ek tejföl

Krém:
5 dl tej
2 cs vaníliapuding
15 dkg lágy margarin
12 dkg cukor

10 dkg étcsokoládé
2 ek olaj

A margarint(kókuszzsírt) mikróban meglangyosítom, hogy lágy legyen, de ne folyós. A többi hozzávalóval gyorsan összegyúrom. A tejfölt érdemes kanalanként hozzáadni, mert kevesebb is elég lehet. Három részre osztom, három lapot nyújtok belőle.
Egészen vékonyra kell nyújtani, tepsi méretűre, épp csak, hogy el ne szakadjon! Érdemes már a szilikon lapon kinyújtani és óvatosan áthelyezni a tepsire.
Légkeverés mellett 220 fokon 4 perc alatt kész. Ropogósan száraz lesz, ami normális jelenség.
Megkenem a lapokat a krémmel.
A csokit kis lángon a pici olajjal megolvasztom, és a felső tésztalapra simítom.
Egy éjszakán át hagyom puhulni. Másnapra a tészta megpuhul, kis darabokra szeleteljük.
Változat: 2 féle pudingból is készíthetjük az egyik lapot csokis, a másikat vaníliással kenjük meg.
Gyorsan fogyó bekapkodós süti!
Meghívást kaptam egy Thai étterem megnyitójára, nagyon jól éreztük magunkat a férjemmel együtt és finomakat ettünk, mindenkinek csak ajánlani tudom.
A sajtóközlemény, és az ételek:
Terézvárosban, az Andrássy út elején nyílt meg Magyarország legújabb és
legnagyobb thaiföldi étterme, a Kaeng Som Tom Yum. A thaibox-sszal, thai
karaoke-val és chocoMe kóstolással fűszerezett étteremnyitó ünnepséget a
Lucullus BT szervezte.
“A thaiföldi konyha nagyon finom, izgalmas, ugyanakkor Magyarországon
mélységesen alulreprezentált” – mondta el Kiss Attila, az étterem
tulajdonosa. “Thai feleségemmel, a kiválóan és háziasan főző Su-val ezen
szerettünk volna változtatni az étterem nyitásával, tematikus vacsorákkal” – tette
hozzá. Az étterem nagy belső terekkel és ízléses belső enteriőrrel rendelkezik;
ékessége egy üveggel elválasztott látványkonyha, ahol az ételek készülnek öt
remek thaiföldi szakács által. Az étteremben egyébként főleg Közép-Thaiföld
ételei elérhetőek. A házaspár Magyarország egyik legszínvonalasabb thai
masszázs-szalonját, a Chichaya Spa & Thai Massage- t is magáénak tudja.
“Nincs több rejtett, vagy gyanús alapanyag, láthatatlan szakács – az ételkészítés
a szemünk láttára történik. Ez a nyitott, őszinte mentalitás egészen ritka az
itthoni ázsiai konyháknál” – mondta el Turóczi Gábor, a Lucullus BT elnöke,
aki rendkívül örült, hogy újabb ékességgel gazdagodott a hazai ázsiai gasztro-
paletta.

Az ünnepségen a következő ételek kerültek felszolgálásra:
Thung Thong, azaz rizstészta batyuba csomagolt sertéshús
Tom Yum Kaeng, azaz csípős-savanyú rákleves
Khai Phat King, azaz wokban sült csirkemell darabkák gyömbérrel
Piaw Wan Plaa, azaz édes savanyú halLinkKaeng Kiaw Waan Kai, azaz zöld curry csirke
Phat Thai, azaz rizstészta csirkével
Sakoo Lamyay, azaz tapióka longan gyümölccsel

Elérhetőségek:

Kaeng Som Tom Yum étterem, Budapest, VI. Andrássy út 2.
Telefon: +361 273-0903
Web: www.tomyum.hu

Info: +3620 240-8530
Web: http://lucullus.blog.hu

2012. február 28., kedd

Túró Rudi

500 g túró ( a legjobb az Aldiban kapható krémesebb túró) 2 dl tejföl, 2-3 ek cukor, 1-2 vaníliás cukor, 1 ek méz, 1 cs zselatin, fél citrom héja és leve,
Máz: 1 tábla keserű csoki, pici tej, vaj kakaópor.
a túrót összekeverjük a cukrokkal, citrommal, tejföllel. A zselatint elkészítjük a csomagoláson leírtak szerint, és langyosan hozzákeverjük a túrós masszához. sok kicsi rudacskát is. Én egy nagy rudat csináltam, de lehet kisebb rudakat is készíteni. Pár órára hűtőbe tesszük. Elkészítjük a csoki mázat. A csokit felolvasztjuk és keverünk bele egy kevés kakaóport, kevés tejet, és pici vajat vagy olajat. A hideg túróra öntjük, majd még egyszer betesszük a hűtőbe 12 órára.

Gyerekeknek az volt csak a gondja, hogy kevésnek találták, vagy lehet hogy túl finomnak!

2012. február 23., csütörtök

Zsúrkenyér

Hozzávalók:
  • 50 dkg BL 80 liszt(10 dkg rétesliszt 40 dkg finom liszt keverékéből csináltam, vagy tönkölylisztből)
  • 1,5 tk. só
  • 1 ek. cukor
  • 2 ek. burgonya pehely
  • 2 dkg vaj(1,4 dkg kókuszzsír)
  • 3 dl tej
  • 2 dkg élesztő
A hozzávalókból rugalmas, hólyagos tésztát dagasztok, a kenyérsütőgépben. Kelesztőtálban duplájára kelesztem. Enyhén lisztezett felületre borítom, majd veknit formázok belőle.
Sütőpapírral bélelt jénaiba teszem a megformázott tésztát és hagyom, hogy ismét jó duplájára keljen. Kb. 1 óra kell neki. Miután megkelt pengével bemetszem, vizet permetezek a jénai tetejébe, majd a 200 fokra előmelegített sütőbe teszem.
Sütőzacskóban kb. 35-40 perc, jénaiban 5-10 perccel több idő kell neki.
Rácsra teszem hűlni.
A héja frissen, melegen ropogós, de a tej miatt gyorsan elpuhul. A bele könnyű, foszlós. Sokáig puha marad.

2012. február 16., csütörtök

Burgonya kvíz

1. Miből készül a krumpli cukor?
2. A régi katonák mit neveztek krumplivirágnak?
3. Ki a krumpliorrú szinész?
4. Ki írta a Keménykalap és krumpliorr cimű magyar gyerek krimit?
5. Hogyan hanzik Pithagorasz 5 sült krumpliról szoló példabeszéde?
6. Milyen eredetű a magyar krumpli szó?
7. Mi a sültkrumpli máig használt beceneve?

Megfejtés:
1. Keményítőből előállított dextrint tartalmazó szölöcukor
2. A tisztesek rendfokozatát jelző csillagot
3. Karl Malden
4. Csukás István
5. Pithagorasz korában a görögök még nem ismerték a krumplit
6. Német eredetű
7. Suszterfánk

2012. február 12., vasárnap

Mostanában többször probálkoztam kenyér sütéssel, ez volt az első igazi a boltihoz legjobban hasonlító kenyerem. Többféle liszttel lehet próbálkozni, ez egy nagyon jó recept, ha mindent úgy csinál valaki ahogy le van írva akkor biztos a siker. Nagyon hamar elfogy, még melegen.

Kenyér




  • 2,7 dl víz (0,7 lehet tej)
  • 2 csapott tk. só
  • 2 ek. olaj (kókuszolaj)
  • csipet aszkorbinsav
  • 2 ek. burgonyapehely
  • 20-25 dkg öregtészta
  • 20 dkg fehér tönkölyliszt (vagy BL 80 liszt) vagy teljes kiőrlésű liszt
  • 30 dkg BL 80 liszt (csak finom és réteslisztem volt, ezt kevertem
  • 1 tk. cukor
  • 1 dkg friss élesztő

A tésztát gépben dagasztatom, 20 percig. Ügyelek rá, hogy nehogy túlmelegedjen, ha szükséges nyitott tetővel dolgoztatom. Mikor kész, kissé átgyúrom, akkor jó, ha rugalmas, kissé visszaüt a tészta gyúrás közben. Kelesztőtálba teszem, hagyom duplájára kelni. Jót tesz neki, ha 20 perc után kissé átforgatom. Mikor szépen megkelt, enyhén lisztezett felületre borítom, ellapogatom a kezemmel, megformázom. Jénait sütőpapírral kibélelem, a tetejét rátéve hagyom jó duplájára kelni. Ekkor pengével bevágom, további 15-20 percig hagyom kelni, vagy míg a bevágások szépen szétnyílnak.

A jénai tetejét belűlről jól bespriccelem vízzel, 220-230 fokra állítom a sütőt, kb. 50-55 percig, vagy míg a kívánt színt eléri sütöm. Az utolsó 5-10 percre le lehet venni a tetőt (kezekre vigyázni, a kiáramló gőz nagyon éget, tapasztalatból tudom!), ekkor vastagabb lesz kicsit a kenyér héja.

Mikor kész rácsra teszem hülni, hideg vízzel lespriccelem, majd boldogan hallgatom, ahogy beszélgetni kezd, cserepesedik.

Öreg tészta
Gépbe készítek:
  • 50 dkg BL 80 lisztet
  • kb. 3 dl vizet
  • 1 csipet cukrot
  • 1 dkg friss élesztőt
A folyadékra azért írtam, hogy körülbelül, mert liszt és gépfüggő. A lényeg, hogy keményebb tésztát készítsünk mint a kenyértészta. tehát, ha szükséges kevés lisztet vagy kevés foyladékot még adhatunk hozzá.
Elindítom a gépet, de csak addig, míg alaposan összedolgozza a tésztát. Ez kb. 8-10 perc. Ezután kikapcsolom, átteszem egy kelesztőtálba (újabban nem hagyom a gépben, mert nagyon nem tesz jót az üst tömítésének ha ilyen hosszú időn keresztül éri a nedves tészta) és a konyhapulton hagyom 10-12 órán keresztül, vagy a hűtőben 14-16 órán keresztül. Ezalatt túlkel, öszeesik. Másnap összegyúrom, átteszem egy fedeles műanyag dobozba és mehet a hűtőbe, innen használok belőle. 1 hétig jó csak utána nekem megsavanyodott az utolsó kenyér már nagyon fura lett, de még megettük.
Eredeti recept Limaránál

Hot dog kifli

  • 1 kis pohár joghurt (140 g) nem volt itthon ezért tejjel és tejföllel helyettesítettem
  • kb. 2 dl tej
  • 1 tojás
  • 0,5 dl olaj
  • 1,5 tk. só
  • 2 ek. burgonyapehely (elhagyható)
  • 50 dkg liszt
  • 1 tk. cukor
  • 2,5 dkg élesztő
Kenyérsütőgépben dagasztottam a tésztát. A joghurt sűrűségétől, a tojás nagyságától függően kellhet még bele egy kevés tej, a lényeg, hogy ne túl kemény, jól formázható tésztánk legyen. Dagasztás végén kelesztőtálban kelesztettem, majd enyhén lisztezett felületre borítottam. 5 egyforma részre osztottam, mindet kinyújtottam négyzet formára. Egyik sarkától kezdve feltekertem, majd középen kettévágtam. Sütőpapírral bélelt tepsin duplájára kelesztettem őket, kb. 30-40 perc kell neki. Felvert tojással lekentem, megszórtam szezámmaggal, majd 180 fokos sütőben sültek 15 percig.
Természetesen dupla adag készült és nem sütöttem bele a virsileket azt a kész kiflikbe tettük.
Az eredeti recept Limaránál található.

2012. február 4., szombat

Melegszendvics krémek

1. Fél rúd párizsi, kevés kenőmájas, mustár, ketchup, reszelt sajt, tejföl, bors.
Ha fűszeresebben szeretjük vagy ha van otthon, akkor kolbász is mehet bele, vagy egyéb ízesítő.
Só nem kell bele, mert a húsok sósak.
Robotgéppel pépesítjük, megkenjük a kenyereket és grillen megsütjük.
Ez a családunk egyszerű és finom meleg szendvicskréme.

2 Kenőmájas, 1 tojás, hagyma, fokhagyma, fűszerek (bors, chili, mustár, ketchup, és ízlés szerint bármi), reszelt sajt (füstölt sajt)
A hagymát apróra vágom, megdinsztelem, hozzáadom a zúzott fokhagymát, és a végén az összes hozzávalót jól elkeverem.

2012. január 13., péntek

Croissant

Hozzávalók: 70 dkg liszt, 1 pohár joghurt vagy kefir (140 g), 2 dl tej, 1 kk só, 4-5 ek. cukor, 2 tojás, 5 dkg élesztő, 25 dkg hideg vaj, 1 tojás a kenéshez
A hozzávalókból, a vaj kivételével tésztát dagasztottam, majd hűtőbe tettem 1-1,5 órára. Ezután nyolc egyforma darabba vágom, gömbölyítem őket, majd mindet kinyújtom jó vékonyra, kör alakúra.. A hideg vajat sajt reszelőn lereszeltem és körülbelül 7 egyenlő kupacra osztottam. Az első kinyújtott lapra szórtam egy adagot, rátettem a következő lapot, erre jött megint vaj, megint lap, így tovább, míg el nem fogyott. A legutolsó lap tetejére nem kell vaj. Ezután a tésztát kinyújtottam, olyan 2-3 mm vastagra, majd 16 cikkre vágtam (lehet 20 is, akkor kisebb kiflik lesznek).
Feltekertem őket, majd sütő papírral bélelt tepsire ültettem. Most mentek egy éjszakára a hűtőbe, majd reggel tojással lekentem, hideg sütőben kezdtem sütni, 180 fokra állítva, kb. 25-30 percig.
Ha nem éjszakáztatom, akkor hagyom őket duplájára kelni, tojással lekenve mennek a 180 fokra előmelegített sütőbe, kb. 15 percre.
Finom natúran is, de lehet reszelni rá sajtot vagy bele tenni sajt kockákat. Közepébe csoki darabokat, lekvárt és még ki amit szeret.
Az eredeti recept Limaránál található.
Ezt a sütit Dani fiam barátnőjének Verának anyukájától kaptam, mert Daninak nagyon ízlett náluk.
Alex fiam pedig elkészítette karácsonyi ajándékként a családnak.
Nagyon egyszerű, finom túrós banános édesség.

Háromszög alakú süti

Krém: 4 dl tej, 15 dkg cukor, 1 vaníliás cukor, 25 dkg vaj, 25 dkg túró, 2 cs vaníliás puding por, 5-6 banán

Tészta : 2 -3 csomag keksz tégla lap alakú

2 dl tejet odateszünk a cukorral főzni, a másik 2 dl-be elkeverjük a puding porokat, és ha tej felmelegedett beleöntjük, sűrű pudingot főzzünk. Belekeverjük a vaníliás cukrot és kihűtjük. A vajat még a langyos krémbe keverjük habverővel, a túrót pedig szétturmixoljuk. Ha kihűlt a puding, a túróval kikeverjük.

Leterítjük az alufóliát egy tálcára vagy tepsire, 3 sor kekszet rakunk egymás mellé és megkenjük a krémmel, középre lerakjuk a banánt és a banán mellé is kennünk egy kevés krémet, majd óvatosan a kezünket az alufólia alá tesszük és felhajtjuk a kekszeket, háromszög formára. Betesszük a hütőbe egy fél órára, addig elkészítjük a csokiöntetet.

Csoki: 1 kanál vajat felengedünk és beletördelünk 1 tábla főzőcsokit egy kis ideig tűz fölött főzzük míg a csoki el nem olvad, aztán kihűtjük és leöntjük vele a sütit.

Lúdláb torta mogyoróval

Bounty kicsit másképp

Céklás torta

Túrós-narancszselés sütemény

Francia krémes

Aranygaluska vanília öntettel

Csoki bomba

Majorannás pulykamell tésztával

Kókuszgolyó

Medvehagyma paradicsom

Pudingos kekszes torta

Somlói torta

MÁKOS MOGYORÓS KIFLI

ALMÁS PITE

PUDINGOS SÜTI

VADAS MARHASZELET ZSEMLEGOMBÓCCAL

PIZZA

CSOKIS KRÉMSAJTOS

Túrótorta meggyel

Őszibarackdzsem

Őszibarack befőtt

Gyors banán kenyér

Inteligens krémes vagy remegős süti