2013. augusztus 20., kedd

Új Gyradiko görög étterem nyílt Budapesten ahol mi is ott lehettünk!


A dinamikus fejlődésnek köszönhetően a neves szakácsmester és étterem tulajdonos, 
Ghavrilos Arghyropoulos új görög éttermet nyitott Budapesten Estia Gyradiko néven, az 
óbudai Gyradiko görög kisvendéglő mellett. Utóbbi hely 14 éve működik, Magyarország egyik legjobb görög étekműhelyét tisztelhetjük benne. Az új intézmény a hagyományokat szem előtt tartva készít autentikus, jó ízű, remek minőségű görög ételeket, ráadásul a Kis-Ázsiai (rendkívül izgalmas) ízvilágot is szem előtt tartva. A tágas, minden igényt kielégítő Estia Gyradiko Budapest XIII. kerületében nyílt meg, a Victor Hugo u. 35. sz. alatt. Turóczi Gábor, a Lucullus BT alapító/elnöke, a próbavacsora szervezője rendkívül örömtelinek nevezte az új nyitást, hisz szemtanúja volt az elmúlt évtizedben annak, hogy egy újságosbódé nagyságú épületből hogyan alakul át egy négyéttermes “birodalommá” (a két Gyradiko mellett még kettő működik franchise rendszerben Veresegyházon és Debrecenben is). 

Az étterem próba-vacsoráján a következő ételek kerültek tesztelésre: 

* Görög kolbászkülönlegesség

* Htipiti, azaz pikáns fetakrém pitával

* Frissen sütött, meleg cukkini, padlizsán és paprika fokhagymás joghurtágyon

* Görög húsgolyók

* Olívabogyó-válogatás


* Spenótos-póréhagymás-fetasajtos rétes

* Krétai töltött cukkíni, Manouri sajt, édeskömény, újhagyma zöldje

* Spenótos kritaraki – színes rizsszemtészta spenóttal és görög sajttal

* Vörösboros sertésragu

* Olivabogyós csirkeragu

* GYRADIKO saláta

* Joghurt mézzel és dióval, görögdinnye, joghurtos-citromos mousse

A görög konyháról:
Ghavrilos szerint a görög konyha esetén három tájegység konyhájának az ötvözetéről 
beszélhetünk. Az egyik tájegység maga a szárazföldi Görögország, tehát az a rész, amit 
ma Görögország közepének tartunk. Itt zömmel a zöldséges ételeket, a hüvelyeseket és a 
nyárson sütött húsokat érdemes megemlítenünk. Az Ión-tengeri szigeteknek köszönhetően 
- amelyek hosszú éveken keresztül olasz/velencei gyarmatok voltak - rengeteg olasz 
hatás érződik a görög konyhán. A földrajzi közelség miatt az olasz hatást a nyugati 
görög partvidékeken is lehet érezni, ami a kicsit intenzívebb fűszerezésben és a tészták 
használatában nyilvánul meg. Azonban a legmarkánsabb, legzamatosabb, legfűszeresebb 

és legillatosabb része a görög konyhának a kis-ázsiai görög konyha. A görögök évezredek óta éltek Kis-Ázsiában. Izmir, avagy Smirna, vagy Konstantinápoly - a mai Isztambul - igazi „népkohók” voltak, hiszen éltek ott zsidók, örmények, görögök, arabok, törökök és szlávok is. És persze mindegyikük otthagyta nyomát a Kis-ázsiai görög konyhán. 

További Információ: 

Estia Gyradiko

Tel: 400 8809

Web: www.facebook.com/gyradikoestia

Fotók: Gyurin András

2013. augusztus 15., csütörtök

Befőzések 2013

Eper dzsem
Az epret megmossuk és leturmixoljuk, kilónként max. 30 dkg cukrot teszünk bele.
A lekvárhoz addig főzzük míg kellően besűrűsödik.
A dzsemhez Kaldenekker pektint teszek bele,  plusz 1 citrom kicsavart levét hogy még jobban zselésedjen.
A forrón üvegekbe töltött lekvárokat 5 percre fejre állítom és hűtőtáskába teszem a kész forró üvegeket, és ott hagyom őket kihűlni. Minden lekvár és dzsem készítésnél igy csináltam.



Meggylikőr
A meggyet magozás nélkül egy nagyobb üvegbe tesszük és megszórjuk cukorral, majd annyi alkoholt öntünk rá hogy ellepje. Mi fehér rumot vettünk az Aldiban, és azzal öntöttük le.
4 hétre napra tesszük és naponta megkeverjük. Vigyázzunk a kanál lenyalásával, mert 1-2 hét után már nagyon finom!


Csipkebogyó lekvár (tavalyi adósságom) Elég nagy munka!
A csipkebogyót akkor kell leszedni amikor már volt egy olyan éjszaka amikor reggelre kicsit deres volt a fú,vagyis elég hideg volt éjjel. Végül nem volt energiám kiszedni a magokat, csak a szárát vágtuk le egy ollóval és azt is kesztyűben mert a magok olyanok mintha a kaktusz megszúrt volna. Megfőztem a bogyókat és akkor jött  a neheze mert egy szitán át kellet préselni a levét, hogy  a magok ne kerüljenek bele. Majd vissza tűzre és bele a 30 dkg cukor kilónként. a többi ugyanaz mit az eper lekvárnál, bár itt nem volt szükség zselésítő anyagra.Megérte mert nagyon finom lett, csak szólni kellet ne egyenek meg egy egész üveggel egy reggelire!

Ajvár
0,5 kg. kápia paprika vagy pritamin, paradicsom vegyesen,.30 dkg. padlizsán 3 gerezd fokhagyma, 1 fej lila hagyma, 1 nagyobb húsos paradicsom  2 babérlevél,. ½ tk. durvára tört köménymag, olívaolaj, só, bors
A  paprikákat hosszába félbevágom, egy tepsibe teszem a vágott felével lefele, meglocsolom kevés olívaolajjal és a sütőbe teszem grillfokozaton. Addig sütöm míg a héja megfeketedik (15-20 perc).A sütőből kivéve egy nagy keverőtálba teszem még forrón zacskóba teszem..A padlizsánokat hosszában kettévágom, egy késsel a húsát bekockázom, majd egy tepsibe teszem. 200 fokra előmelegített sütőbe teszem 40 percre.A megsült padlizsán húsát egy kanállal kikaparom egy tálba, majd botmixerrel átdolgozom. Közben a langyosra hűlt sült paprikákról lehúzom a héját és a húsát egy robotgépben összepépesítem, a meghámozott paradicsommal együtt. A hagymát és fokhagymát aprítógéppel finomra darálom, majd egy lábosba borítom, amiben közben olajat hevítettem,hozzáadom a padlizsánt és a paprikát, sózom, borsozom, rádobom a babérleveleket és a mozsárban megtört köménymagot.Közepes fokozaton, lassan főzöm a szószt 50-60 percig, míg nagyjából kétharmadára nem sűrűsödik.Tiszta, kifőzött üvegekbe töltöm, a tetejét szorosan rácsavarom, Itt is használtam a celofános módszert!

Zakuszka 1 dl olivaolaj, 1 kg padlizsán, 60 dkg paprika, kápia, pritamin, paradicsom, 10 dkg hagyma, 2-3 paradicsom, 3 db babérlevél, 2 kiskanál só, 1 kiskanál őrölt bors
A  paprikákat hosszába félbevágom, egy tepsibe teszem a vágott felével lefele, meglocsolom kevés olívaolajjal és a sütőbe teszem grillfokozaton. Addig sütöm míg a héja megfeketedik (15-20 perc).
A sütőből kivéve egy nagy keverőtálba teszem még forrón zacskóba teszem.
A padlizsánokat hosszában kettévágom, egy késsel a húsát bekockázom, majd egy tepsibe teszem. 200 fokra előmelegített sütőbe teszem 40 percre. A megsült padlizsán húsát egy kanállal kikaparom egy tálba, majd botmixerrel átdolgozom. Közben a langyosra hűlt sült paprikákról lehúzom a héját és a húsát egy robotgépben összepépesítem, a meghámozott paradicsommal együtt.. 
A hagymát géppel apróra vágom és olajban megdinsztelem, már itt lehet rá tenni egy kis sót.
Rátesszük a paprikát és padlizsán és a fűszereket.
Addig főzzük amíg egy kissé besűrűsödik. Dunsztolással tartósítjuk. Itt is használtam a celofános módszert!


Mivel a tavalyi paradicsompürémből kettő felrobbant a kamrában ezért az idén nem kockáztattam. Az egyik celofánt belemártottam a nátrium-benzonátos vízbe és rátettem a másik celofánt, ez került a csavaros tető alá. Ez a biztos, tartósítószer még sincs az ételben.

Ajánlom mindenkinek a dzsem készítéshez ezt a természetes pektint, nagyon jó!
A tavalyi receptek:

Befőzés 2012

2013. július 25., csütörtök

Piemontei mogyoróval, panyolai szilvával és szőlőmagkivonattal ünnepelt a 3 éves a chocoMe




Hároméves lett a kézzel készült, “személyre szabható”, sok millió-féleképpen
összeállítható táblás csokoládék gyártója, a chocoMe. A vállalat születésnapi
eseményén bemutatták a  chocoMe újdonságait: a 40%-os tejcsokoládét, a szőlőmagkivonatos Gere csokoládét Gere borokkal társítva, valamint
új feltétként a világ legjobbjaként titulált piemonte-i mogyorót, a liofilizált ananászt és a hazai készítésű liofilizált panyolai szilvát.

Az immár 14 országban elérhető chocoMe hitvallása szerint a csokoládé kakaó szárazanyag tartalmának akár 1%-os növelése is óriási változást idézhet elő
a minőségi csokoládékészítésben, ami fogyasztói élménynöveléshez vezethet.
 „A 40%-os tejcsokoládé meglehetősen ritka még Magyarországon a táblás tejcsokoládék piacán” – mondta el Mészáros Gábor, a chocoMe tulajdonosa a születésnapi eseményen. Emellett a chocoMe elérhetővé teszi a feltétei közt a messze földön híres piemonte-i mogyorót is, ami jelképesen vetekszik a "világ legfinomabb és legjobb minőségű mogyorója" címért. Az eseményen antioxidáns tartalmú Gere-chocoMe csokoládé-különlegességek kóstolására is sor került, borral társítva. Minden egyes tábla GERE csokoládéba egy felnőtt ember számára elegendő napi adag (5g) szőlőmag mikróőrlemény kerül temperálásra, ami rendelkezik  a szőlő legjelentősebb antioxidáns vegyületeivel.
Végül, de nem utolsósorban, a chocoMe bevezeti feltétei között a liofilizált ananászt és a hazai készítésű liofilizált panyolai szilvát. A chocoMe ezekkel a lépésekkel is meg kívánja különböztetni magát a versenytársaitól a nemrég bevezetett – és nagy sikert aratott - saját tervezésű chocoMe öntőformája után, és újabb piedesztálra emeli itthon a minőségi csokoládékészítést.

További információ:
Turóczi Gábor
+3620 240-8530
chocoMe Kft.
marketing@chocome.hu
www.chocome.hu

2013. július 15., hétfő

Meggyes csokitorta


Ezt a tortát Zsoltnak sütöttem megismerkedésünk 30. évfordulójára  
 Recept: 6 tojás, 6 ek cukor, 6 ek liszt, kevés szódabikarbóna, kakaópor
Krém 1 tábla keserű csoki, 1 tojás 1 ek cukor, kakaópor, 20 dkg vaj
1/2 kg magozott meggy
A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, közben felverjük a fehérje habot. Belekeverjük a sárgájába a lisztet és szódabikarbónát, majd óvatosan a fehérjét. A szív alakú formába sütőpapírt vágunk méretre alulra és körbe palástként is. '170 fokon tűpróbáig sütjük. Közben elkészítjük a krémet. Összemelegítjük az egész tojást, cukrot, csokit kakaóport, folytonos keverés mellett, vigyázzunk oda ne égessük. Ha egy kicsit hűlt belekeverjük habverővel a vajat amíg krémes nem lesz. Közben kimagozzuk a meggyet.
Ha torta megsült és már kihűlt óvatosan kettévágjuk és megkenjük a krémmel, kirakjuk meggyel. A tetejét is bekenjük a krémmel és meggyel díszíthetjük.







Valentin-napi desszertek

2013. június 27., csütörtök

Epres-kókuszos


Hozzávalók: 4 tojás, 15 dkg cukor, 7,5 dkg kókuszreszelék, 7,5 dkg liszt, sütőpor, 20 dkg eper

A sárgájákat kikeverjük a cukorral és beletesszük a sütőport diót, majd a felvert fehérje habot.
Előmelegített sütőben készre sütjük.
Az eper felét pici cukorral összeturmixoljuk és  a kihűlt tésztára kenjük. 1 kanálnyit félreteszünk belőle és 1 csomag tortabevonó zselével megmelegítjük. A maradék s szebb eperszemekkel kirakjuk a tésztánkat. Ráöntjük a torta zselét 1-2 órára hűtőbe tesszük.Nagyon könnyű süti!

2013. június 26., szerda

Gasztrobloggernek lenni jó!

   Ismét meghívást kaptunk Wang mesterhez, ahol egy kitűnő vacsorán vettünk részt.
Wang mester teljes megújulása 
Az immár 20  éve Magyarországon élő kínai sztárszakács és étterem tulajdonos, Wang mester teljesen átszervezi étterem-portfólióját Magyarországon. Éttermei az elmúlt évtizedben Magyarország legjobb kínai éttermei közé tartoztak/tartoznak, számos szakmai elismeréssel.  2013. június 29-én örökre bezárja kapuit a Telepy utcai étterem, míg 2013. július 1-től – 2013. szeptember 1-ig bezár a Gizella utcai intézmény is. Utóbbit teljesen átalakítja Wang mester – a belső enteriőr, az asztalok, az ételek, de még az evőpálcikák is – teljesen megújulnak, valamint középen egy nyitott konyha  is kialakításra kerül, hogy mindenki szeme láttára készüljenek a remek kínai ételek.  A hely továbbra is a pekingi-hunani-ujgur-szecsuáni tartományok ételeit kínálja majd, viszont az eddig kapható ételek nagy része átalakul. “Úgy gondoltam, hogy ideje egy újabb minőségi fokot megugrani, és egy még elegánsabb kínai éttermet létrehozni Magyarországon”- mondta el Wang mester. “Örülök, ha a kínai konyha- és 5000 éves kultúra újabb helyen kerülhet bemutatásra – minőségi alapanyagokkal, új ételekkel” – tette hozzá. 
További terv: újabb koncepciójú Wang étterem a láthatáron  
A Gizella úti étterem teljes megújulásával párhuzamosan Wang mester egy másik, vadonatúj étterem koncepciót is szeretne itthon megvalósítani. Az új hely a “Best of China” koncepciót követi magas éttermi színvonalon, ahol  - ellentétben a Gizella úti étteremmel– itt Kína Univerzum összes szegletéből kínálnak remekműveket, de csakis a legjobbakat. Az új hely vélhetően Budapest 5. kerületében kerül kialakításra.  A Telepy utca ételeit a “Best of Telepy” rendezvénysorozat keretein belül búcsúztatták a sajtó képviselői, és gasztronómiai bloggerek

Leves
*Si-Chuan csípős, savanyú leves
Ételek
* Kínai húsos táska
* Ízletes sertésfülfalatok* Száznapos tojás zöldpaprikával* "Ko shui fei pian", azaz a szupersztár ökörszív & pacal kombó
* Étvágygerjesztő zellersaláta
* fekete-fafülegomba-saláta
* Gong-bao királyrák
* Pekingi hagymás csirke
* Dong Po sertésköröm barna szószban párolva
*Ég és Föld oldalas
* Csirke "Ge shan" módra
* Ma-po tofu
* Sült báránydarabkák
* Wang mester pirított tésztája
* Kínai jázmin rizs
Desszertek
*Kókuszos rizstésztagombóc
*Édes kínai kenyér

További Info:
Lucullus BT, Wang mester szakmai együttműködő partnere Web: www.lucullus.hu
Blog: http://lucullus.blog.hu
Face: www.facebook.com/lucullusbt
Tel: +3620 240-8530
Wang étterme:  http://www.kinaikonyha.hu/

2013. május 3., péntek

Igazi fehér kenyér

Kovász készítése, sütés előtt 1-2 nappal.

Kovász:250 ml víz
250 g Bl 55 liszt
15 g élesztő
Ezt is géppel dagasztottam össze.

510 ml víz (ez lehet kicsivel kevesebb vagy több, függ a liszt milyenségétől!)
5 kávéskanál só (csapósan)
2 evőkanál porcukor
1000 g BL55 liszt
2 evőkanál olaj
40 g élesztő+ a kovász

Beteszek minden hozzávalót a  kenyérsütőgépbe.Elég nagy mennyiség az én gépem alig bírta.  Dagasztási idő legalább 10 perc. Fényes nem ragadós tészta, könnyen formázható, inkább kemény rugalmas tésztának kell lennie A dagasztás után liszt nem érheti. (ez nagyon lényeges)
Kiteszem deszkára (nem lisztezett) és átgyúrom párszor, majd kelesztő tálba teszem és kelesztem 30 percig.
Ismét kiborítom  (nem lisztezem), átgyúrom, és visszateszem a tálba.
Duplájára kelesztem, ez 40-45 perc, attól függ milyen meleg helyen van.
Kiborítom a deszkára és megkerekítem cipónak és bele teszem az edénybe. Az edénybe alul felül sütőpapír van. A sütőpapír alá vizet spriccelek. Az edényben még kel 30 percig.
Mintázom és pengével bevágom.
Beborítom és 230 fokos forró sütőbe teszem.Sütöm 40 percig, majd leveszem a tetőt és a szép piros szín eléréséig tovább sütöm.Erős arany barnára kell sütni, mert különben nem fog cserepesedni!!!!
Nagyon finom ropogós, cserepes de lágy belsejű kenyerünk lesz.

Eredeti recept itt http://szanter.blogspot.hu/2012/10/a-tuti-jo-kenyer.html

Fotó legközelebb, mert túl finom lett hamar megettük!

2013. április 5., péntek

Kenyér- kalács sütés segítség

BL 80 kenyérliszt helyett -
kenyérhez:  1/3 finomliszt, 2/3 rétesliszt
kalácshoz:  2/3 rétesliszt, 1/3 finomliszt

A burgonya pehely finom lemezes szerkezetű, sárgás színű, minőségét igen sokáig megőrző étel alapanyag. Tésztafélékhez, péksüteményekhez adva lazító hatású adalék.  Általában elhagyható, anélkül is finom lesz a kenyerünk.

Az aszkorbinsav  más néven C vitamin, pedig azért kell hogy lazább legyen a kenyér belseje. Segíti a sikér munkáját, szebben kel meg a kenyér és gátolja a morzsálódást.Térfogatnövelő szer, a sikérszálak nyúlását segíti elő, amitől magasabbra kel a kenyér. 1 ek. enyhe ecettel helyettesíthető.

Maláta szirup A maláta árpa, búza és egyéb gabona csíráztatásával készült termék. Az árpa a legalkalmasabb gabonafajta. Íz- és színfokozó hatásán felül vízmegkötő tulajdonsággal is rendelkezik, azaz a liszt több folyadék felvételére képes.

Hamis anananász befőtt

A tököt legyalulom, egy órán keresztül hideg vízben áztatom, majd lecsurgatom. Lazán üvegekbe rakom és a forró sziruppal tőltőm tele. (1 l víz, 6 ek cukor, 1 ek ecet). Az üvegeket lekötés után szárazon dunsztolom.

Mákos zserbó

Tészta : 85 dkg liszt, 1/2 tk sütőpor, 40 dkg margarin, 12.5 dkg cukor, 3 tojás, 1 zacskó élesztő, kb. 2.5 dl tej.

Töltelék : fél üveg hamis ananász befőtt, 30 dkg darált mák,  2 db alma, kevés cukor, fahéj.
Csokimáz: 150 g keserű csoki, 1 kanál olaj, pici kakaó.

A lisztet a sütőporral összekeverjük, a margarint belereszeljük. A cukrot a tojásokkal kikeverjük. Mindent hozzáadunk a margarinos liszthez és jól összedagasztjuk. A többi tejet csak fokozatosan gyúrás közben adjuk a tésztához. Egyszerre soha ne öntsétek az összes tejet a masszához!

A tésztát 4 egyenlő részre osztjuk. A tölteléket pedig 3 egyenlő részre osztjuk.
Egy adag tésztát kinyújtunk, megkenjük sok hamis ananász befőttel és megszórjuk egy adag natúr vagy enyhén édesített mákkal.
A következő rétegre reszelt almát, mákot és fahéjat teszünk, ezt leht egy kicsit jobban megcukrozni. Az almát héjastul szoktam nagy lyukú reszelőn lereszelni. Nagyon finom lesz így is nem venni észre, hogy rajta van a héja.
A következő réteg megint az ananász befőtt és mák töltelékes változat.
A felső tésztát lehet egy kicsit nagyobbra nyújtani, hogy befedje a többit.
1 órát kelesztjük, majd sütjük. Megszurkáljuk villával. 180 fokon, kb. fél óra alatt sül készre.
Szigorúan kihűlés után csokival bevonjuk. A csokit vízgőz fölött felolvasztjuk, beletesszük a kakaóport és az olajat. Jól elkeverjük és a sütire simítjuk.
Normál gáztepsi méretű sütemény lesz
Nem készült kép mert túl hamar elfogyott! Ez volt az egyik Húsvéti sütink.

2013. március 25., hétfő

Hamburger

A hamburger zsemle receptje:
Hozzávalók: 3 dl langyos tej, 3 ek. cukor, 1,5 tk. só, 50 g olaj, 2 tojás, 150 g joghurt, 90 dkg liszt, 1 cs  száraz élesztő + 1 tojás a kenéshez
Mindent bepakolok a  kenyérsütőgépbe, majd hagyom, hogy a gép dolgozzon helyettem.  Kelesztőtálban duplájára kelesztem- Miután megkelt, lisztezett felületre borítom és  kb. 15 egyforma,  100 g-os darabba vágom a tésztát. Egyenként megformázom a zsemléket, majd sütőpapírral bélelt tepsire ültetem őket. Hagyom ismét duplájára kelni, lekenem felvert tojással, megszórom szezámmaggal és 180 fokos sütőben sütöm kb. 18-20 percig.

A húspogácsa:  50 dkg finomra darált marhahús, 1 fej vöröshagyma apróra vágva, só, bors
Pogácsákat formázunk belőle és kevés olajon kisütjük. Amikor kész van még melegen ráhelyezzük a sajtot akkor jól ráolvad.

Szósz: majonéz ketchup, apróra vágott savanyú uborka, pici pirospaprika, (az eredeti receptben volt fokhagymapor nekem nem volt itthon így kihagytam, az igazi fokhagymát meg túl erősnek gondoltam)

KFC -s káposzta saláta:
2-3 ek tárkony- vagy almaecet
3 ek olaj (semleges ízű)
1 finomra vágott hagyma
majonéz
4-5 ek  kristálycukor
1 közepes sárgarépa lereszelve
1 fej közepes méretű friss fehér káposzta lereszelve
Keverjük össze az olajat, a cukrot és a hagymát. Adjuk hozzá az ecetet. Keverjük bele a majonézt . Adjuk hozzá a reszelt sárgarépát és káposztát. Jól keverjük össze. Ezzel el is készült. Helyezzük egy légmentesen záródó dobozva, és tegyük egy éjszakára a hűtőszekrénybe.

Vékonyra szeletelt, uborka, hagyma, ketchup, mustár ízlés szerint.

Az eredeti hamburger zsemle recept és a zsemle formázás.

2013. március 24., vasárnap

Ismerkedés a vietnámi konyhával!

Már alig vártam az újabb meghívást, vajon milyen új ételekkel, különlegességekkel  fogunk találkozni a következő étterem látogatáson. Nem is csalódtam, mert életemben először most kóstoltam békacombot, ami nagyon finom volt csak aprócska. Az íze hasonlít a csirke húsra, csak sokkal kisebb.
A kedvencem mégis a sült csípős kacsa lett, bár a leves után már azt hittem nem bírok többet enni. A különleges ízű koriander levéllel fűszerezett leves nagyon laktató volt, sok tésztával, hússal volt tele pakolva

Megnyílt a Dang Muoi vietnami étterem
A Józsefvárosi piac “legendás” vietnami büféjének (amely akár napi 500 vendéget is képes kiszolgálni!) tulajdonosai rengeteg ínyenc örömére úgy döntöttek, hogy nagyszabású vietnami éttermet is
nyitnak Budapest IX. kerületében.
A Dang Muoi éttermet a vietnami Dang-Muoi házaspár alapította, akik csak természetes és
a legjobb minőségű hozzávalókat használják fel az ételek készítésekor. (Az alapanyagokkal
kereskednek is, a piaci büfével egybenyitott boltban, többek közt Wang mester is rengeteg mindent
vásárol tőlük). Szívvel-lélekkel főznek, „jól tartják a vendéget”, valamint elkötelezett hívei a vietnami
kultúra népszerűsítésének Magyarországon.
Az étteremnyitó ünnepséget az idén tízéves Lucullus BT gasztronómiai egyesület szervezte,
amelynek alapító/elnöke, Turóczi Gábor ünnepi beszédében elmondta, hogy rendkívül nagyra
értékeli azt a fajta odaadást, alázatot, vendégszeretet és szerénységet, amit a Dang-Muoi házaspár
képvisel. „Örül a lelkem, hogy az ázsiai kultúrák új zászlóshajója véteti észre magát a hazai ázsiai
gasztro-tengerben” - tette hozzá Turóczi Gábor.

A bemutatkozó vacsorával egybekötött hivatalos étteremnyitó ünnepségen főleg Észak- Vietnam
ételeiből kaphattak ízelítőt a jelen lévők. A következő ételek voltak terítéken:
Előétel:
- phở bò > klasszikus marhahús leves rizstésztával
- nem rán > tavaszi tekercs
Főétel:
- vịt xào cay > sült csípős kacsa
- đùi ếch satế > sült fűszeres békacomb
- nộm su hào > karalábésaláta
- thịt lợn rán ngũ vị hương > ropogósra sült 5fűszeres sertés

Desszert:
Chè > Vietnami puding desszert

Az étterem címe: Dang Muoi, Budapest, IX., Ernő u. 30.
Fotók: Gyurin András http://indafoto.hu/lucullus/20130322_dang_muoi_vietnami_et

További info:

Lucullus BT

Telefon+3620 240-8530
Web: www.lucullus.hu
Blog: http://lucullus.blog.hu

2013. március 19., kedd

Fánk


Nagyon jól sikerült, igazi szalagos, puha foszlós belsejű fánk. "Kis" (180 cm-s) kritikusaim is megdicsérték.
Hozzávalók: 4 dl tej, 56 dkg liszt, 5 tojássárgája, 5 dkg margarin, 8 dkg cukor, 2 cs vaníliás cukor, pici rum (elhagyható, nekem nem volt itthon amúgy se nagyon lehet kapni igazi rumot) 1 élesztő, lehet száraz is.
Jó ha mindent pár órával a fánk készítése előtt meleg helyre teszünk, könnyebben megkel a fánkunk. A tejet meglangyosítjuk és a kenyérsütőgépbe üstjébe tesszük bele szórjuk a cukrot és az élesztőt. Megvárhatjuk míg felfut.. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és a tészta programmal bedagasztjuk.
Kelesztőtálban duplájára kelesztjük. Kinyújtjuk ujjnyi vastagra és pohárral korongokat szórunk ki. Picit még letakarva kelesztjük. Közben felforrósítjuk a mogyoró olajat (ettől nagyon finom íze lesz) és a fánkokat középen kis mélyedést nyomva fedő alatt sütjük. Megfordítjuk és fedő nélkül sütjük tovább őket. Papírra szedjük ki ami felfogja az olajat. Porcukorral megszórva baracklekvárral tálaljuk.

2013. március 6., szerda

Sütőtök krémleves 2 variáció

1. 1 közepes krumpli, 1/4 sütőtök, 2 dl főzőtejszín, pici fehér bors, só.
2. 1 közepes krumpli, 1/4 sütőtök, 2 dl kókuszkrém, pici fehér bors, só
A krumplit és a darabokra vágott sütőtököt megfőzzük, botmixerrel pürésítjük, majd belekeverjük a a tejszínt (kókuszkrémet), picit sózzuk, fehér borsozzuk. Levesgyönggyel, tökmag darabkákkal kínáljuk.

Palacsinta gesztenyelisztből

Nagyon finom kicsit gesztenye ízű palacsinta lesz ebből a receptből.
20 dkg gesztenyeliszt, 2-3 dl víz (lehet tejjel is), pici cukor, vagy édesítő pl. xilit, ez el is hagyható, ízlés szerint.Kókuszzsír a sütéshez.
habverővel habosra keverjük a lisztet a vízzel, rövid ideig állni hagyjuk. Kókuszzsírral kikent palacsinta sütőben a szokásos módon palacsintákat sütünk. Lekvárral, de akár gesztenyepürével is nagyon jó!

2013. február 21., csütörtök

Paprikás fűszeres csirke




Paprikás liszt, borsozva ebbe forgatni a húst.Tepsibe tenni és tejföl+olaj +reszelt sajt+fokhagyma keverékével meglocsolni
Fólia alatt 30 perc alatt megsütni
Most csirke szárnyakkal csináltam,de jobb lett volna csont nélküli húsból.

2013. február 15., péntek

Sütőtökös smoothie



1 banán, 1 tenyérnyi megsült sütőtök darab, 1 doboz kókuszkrém, 1 narancs frissen facsart leve, 1 dl víz,  2 evőkanál útifűmaghéj,  ( 1-2 evőkanál méz)
A hozzávalókat beleszórom a turmixba és összeturmixolom.Hamar ki kell önteni pohárba, mert az útifűmaghéjtól 5-10 percen belül bepudingosodik, és akkor már nehéz lesz.

Egy másik variáció: 1 banán, 1 tenyérnyi sütőtök, 1dl víz, 1 alma héjastúl 1-2 ek útifűmaghéj



2013. február 11., hétfő

Oldalas árpagyönggyel római tálban

A római tálat 1 éjszakára beáztatjuk, hogy a pórusai beszívják a nedvességet és majd átadják a benne lévő ételnek.
Beletesszük az árpagyöngyöt, hagymát, fokhagymát, répát, egyéb zöldségeket ki mit szeret. Esetleg almát is dobhatunk bele. Sózzuk borsozzuk, mehet bele pici csipős is attól függően ki hogy szereti.
Az oldalast szójaszósz és ketchup keverékébe forgatjuk, lehet pácolni 1- 2 órát vagy 1 éjszakát.
A zöldséges árpagyöngy tetejére fektetjük az oldalasokat és felöntjük annyi vízzel hogy ellepje vegetás lé is mehet bele, de akkor kevesebb só kell.
2 3 órán át sütjük amíg a húsi megpirul és az árpagyöngy beszívja a nedvességet.
Nagyon finom, még a gyerekeimnek is ízlett, pedig ők elég kritikusak az újdonságokkal szemben.

Mákos tejfölös


30 dkg liszt, 1/2 cs sütőpor, pici szódabikarbóna, 10 dkg kókuszzsír, 8 dkg cukor, 1 tojás, pici tej.
Krém: 0.5 l tej, 1 ek liszt, 1 cs vaníliás cukor, 30 dkg mák, 3 ek cukor, 3 dkg kókuszzsír, 2 dl tejföl.
Tető: 3 tojássárgája 4 ek cukor, 2 dl terjföl, 3 tojásfehérje.
Készítsünk kevert tésztát a hozzávalókból. tegyük egy szilikon lapos tepsibe.
A tejet a cukrokkal és a liszttel sűrítsük be, majd keverjük bele a mákot, a tejfölt, és zsíradékot. Kenjük a tészta tetejére süssük kb. 40 percet 180 fokon. Készítsük el a tetőt, keverjük ki a sárgájákat a cukorral, a tejföllel és adjuk hozzá a keményre felvert fehérje habot. Kenjük a krém tetejére és süssük még 15 percig.

2013. február 5., kedd

Gyors grízes süti

4 tojás, 3 ek búzadara, 3 ek liszt, pici sütőpor, és szódabikarbóna, 25 dkg túró, 2 dl tejföl, 3 ek olaj.
a hozzávalókat jól kikeverjük és 15-20 percig állni hagyjuk. 180 fokon kb. 30 percig sütjük.

2013. február 1., péntek

Különleges szószok

1. Jack Daniel's szósz: 1 evőkanál vöröshagyma por, 1 evőkanál fokhagyma por, 1 evőkanál Tabasco szósz, 1 csésze ananászlé, 1/2 csésze whisky (kedvenc márka), 2 csésze barna cukor, 2 marha-húsleves kocka, 4 evőkanál Worcestershire szósz.
Keverjünk össze minden hozzávalót egy lábasban.. Forraljuk fel, és főzzük 15 percig. Hagyjuk lehűlni, és szósz ként tegyük a grillezett húsokra, hamburgerbe. 
2. Barbecue szósz: 1 evőkanál olívaolaj,1 hagyma, apróra vágva, 400 g  apróra vágott paradicsom, 3 gerezd fokhagyma, apróra vágva, 85 g barna cukor, 3 evőkanál alma ecet, 2 evőkanál Worcestershire szósz, 1 evőkanál paradicsompüré.
A hagymákat pirítsuk meg majd keverjünk hozzá minden hozzávalót, Forraljuk fel, és főzzük 20-30 percig. Hagyjuk lehűlni, majd turmixoljuk össze.
3. Kansas city barbecue szósz: 2 evőkanál vaj, 1 kis vöröshagyma, apróra vágva, 3 gerezd fokhagyma, aprítva, 2 csésze ketchup, 1/3 csésze melasz, 1/3 csésze sötét barna cukor,   1/3 csésze almaecet, 2 evőkanál mustár sárga, 1 evőkanál chili por, 1 teáskanál frissen őrölt fekete bors, 1/2 teáskanál cayenne bors
A hagymákat pirítsuk meg majd keverjünk hozzá minden hozzávalót, Forraljuk fel, és főzzük 20-30 percig. Hagyjuk lehűlni, majd turmixoljuk össze.

2013. január 31., csütörtök

Fűszer keverékek

 1. Curry: 3 ek koriander mag, 1 ek római kömény mag, 1 ek mustár mag, 1 tk kardamommag, 8 db szegfűszeg, 1 fahéj rúd, 3 db szárított chili, 1/4 tk reszelt szerecsendió, 1 ek  őrölt kurkuma.
Az első 6 fűszert száraz serpenyőben 1-2 percig megpörköljük. Lehúzzuk a tűzhelyről, hozzáadjuk a chilit, szerecsendiót és kurkumát. Mozsár törővel porrá törjük, vagy fűszerőrlővel eldolgozzuk.
Csípősebb lesz a currypor, ha adunk még egy chilit hozzá – ha az enyhén csípős ízeket kedveljük, akkor csupán 1-2 db chilit alkalmazzunk.
2.Curry száraz: 2 evőkanál egész köménymag pirított, 2 evőkanál egész kardamommag pirított, 2 evőkanál egész koriander mag pirított, 1/4 csésze őrölt kurkuma, 1 evőkanál száraz mustár, 1 teáskanál cayenne bors
Helyezzük az összes összetevőt egy üvegbe és légmentesen zárjuk le. Rázzuk össze. Hűvös, száraz helyen, tartsuk 6 hónapig. Utána őröljük meg és ízesítjük vele az ételeket.
3. Sárga curry: 3 evőkanál koriander mag, 2 teáskanál római kömény, 1 teáskanál görögszéna mag, 1 teáskanál édeskömény, 1 teáskanál sárga mustármag, 2 teáskanál fehér bors, 6 egész szegfűszeg, 2 evőkanál kurkuma, 2 teáskanál őrölt pirospaprika.
Helyezzük az összes összetevőt, kivéve a kurkumát és őrölt piros paprikát egy  serpenyőbe, közepes lángon pirítsuk amíg sötét lesz, körülbelül 12 perc.Vegyük ki és hűtsük le. Helyezzük a pirított hozzávalókat egy fűszer darálóba. Adjuk hozzá a kurkumát és a piros paprikát. Keverjük el jól.

4. Dukkah: 110g , mogyoró, 80g  szezámmag, 2 evőkanál koriander mag, 2 ek római kömény, 2 tk frissen őrölt fekete bors, 1 teáskanál tengeri só pehely, 
180 fokos sütőben pirítsuk meg a mogyorót míg lejön a héja. Vágjuk durvára.
A szezámmagot pirítsuk aranysárgára egy serpenyőben, és adjuk a mogyoróhoz. A koriandert és római köményt 1-2 percig pirítsuk amíg illatozni nem kezdenek. majd hűtsük le és daráljuk meg. Keverjük a mogyoróhoz és a szezámmaghoz, sózzuk és frissen őrölt borssal szórjuk meg. Friss kenyérre csepegtessünk extra szűz olívaolajt és szórjuk a fűszerkeverékkel. Nagyon finom! Egyiptomi változatban tehetünk bele sótlan pisztáciát,a mogyorót mellé fele-fel arányban, Ízesíthetünk vele salátát, főtt tojást, zöldségeket, kenyeret.
5. Cajun fűszerkeverék: 2 tk római kömény, 2 tk koriander mag, 2 tk édeskömény, 2 tk édes paprika, 2 teáskanál mustár por, 2 tk hagyma por, 2 tk őrölt oregáno, 1/2 teáskanál fokhagyma por, Csipet cayenne bors.
A magokat 1-2 percig pirítsuk amíg illatozni nem kezdenek. majd hűtsük le és daráljuk meg. Keverjük össze  a por alakú hozzávalókkal. Krumplit, csirkét, húsokat ízesíthetünk vele
5. Creol fűszerkeverék: 2 evőkanál vöröshagyma por, 2 evőkanál fokhagyma por, 2 evőkanál szárított oregáno, 2 evőkanál szárított bazsalikom, 1 evőkanál szárított kakukkfű, 1 evőkanál fekete bors, 1 evőkanál fehér bors, 1 evőkanál cayenne bors, 5 evőkanál paprika, 3 evőkanál .
6. KFC panír csirkéhez: 1 evőkanál rozmaring, 1 evőkanál oregánó, 1 evőkanál őrölt zsálya,1 teáskanál őrölt gyömbér, 1 teáskanál majoránna, 1 1/2 teáskanál kakukkfű, 3 evőkanál barna cukor, 3 evőkanál száraz darált petrezselyem, 1 teáskanál bors, 1 evőkanál paprika, 2 evőkanál fokhagyma só, 2 evőkanál hagyma só, 2 evőkanál porított csirke húsleves, 1 cs paradicsomleves por
Keverjük össze a hozzávalókat, turmixoljuk vagy daráljuk le. Üvegben légmentesen lezárva sokáig eláll. a csirke darabokat listbe forgassuk, majd a ebbe a panír keverékbe.
7. Garam masala: Babérlevél, fahéj, bors, koriander mag, szegfűszeg, szerecsendió virág, kardamommag, édeskömény, gyömbér, (csípős paprika)
Szárazon pirítsuk meg és ha kihűlt őröljük meg, aki csípősen szereti tehet bele erős paprikát.
 

Lúdláb torta mogyoróval

Bounty kicsit másképp

Céklás torta

Túrós-narancszselés sütemény

Francia krémes

Aranygaluska vanília öntettel

Csoki bomba

Majorannás pulykamell tésztával

Kókuszgolyó

Medvehagyma paradicsom

Pudingos kekszes torta

Somlói torta

MÁKOS MOGYORÓS KIFLI

ALMÁS PITE

PUDINGOS SÜTI

VADAS MARHASZELET ZSEMLEGOMBÓCCAL

PIZZA

CSOKIS KRÉMSAJTOS

Túrótorta meggyel

Őszibarackdzsem

Őszibarack befőtt

Gyors banán kenyér

Inteligens krémes vagy remegős süti